Prešiel som slovenské nemocnice II: Čo trápi nemocnice?

Autor: Viliam Novotný | 2.3.2016 o 19:27 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  458x

V ostatných dvoch mesiacoch som si urobil okružnú cestu po slovenských zdravotníckych zariadeniach. Keď som ju 2. marca ukončil, mal som za sebou návštevu dvoch tuctov nemocníc. 

Chcel som si urobiť reálny obraz o ich aktuálnom stave. Navštívil som nemocnice vo všetkých regiónoch, odhliadnuc od ich zriaďovateľa či prevádzkovateľa. Boli medzi nimi nemocnice súkromné, štátne, samosprávne aj tzv. „neziskovky“. Skoro každý pracovný deň predpoludním som prišiel do niektorej nemocnice a rozprával som sa s pacientmi (písal som o tom v blogu - Čo trápi pacientov). Porozprával som sa samozrejme aj s manažérmi, navštívil som niektoré oddelenia a zisťoval som, čo trápi nemocnice.

Pýtal som sa, ako sa prejavil nový zákon o platoch zdravotníkov v ich nemocnici. Všeobecne platí, že v stredných a menších nemocniciach si sestry a zdravotníci prilepšia v priemere o 100 eur v hrubom mesačne. Reálne krytie tohto navýšenia platov zo strany zdravotných poisťovní je asi na 60%, aj to len do apríla resp. septembra. Zjavne sa teda ukazuje, že vláda blafovala so zabezpečením krytia zvýšenia miezd reálnymi peniazmi.

V mnohých nemocniciach ma potešilo, že sa v ostatnom období aspoň čiastočne modernizovali. Niekde zmodernizovali ambulancie, sociálne zariadenia na oddeleniach, či vybavenie pacientských izieb. Inde budujú centrálny príjem či nové operačné sály. V mnohých nemocniciach pribudli zmodernizované vstupné haly a recepcie pre prichádzajúcich pacientov. Napriek tomu je modernizačný dlh v našich nemocniciach obrovský. Veď priemerný vek nemocničných priestorov na Slovensku sa pohybuje okolo 44 rokov.

Veľmi častou témou v rozhovoroch s manažérmi nemocnice bol nedostatok sestier a lekárov. To, že na Slovensku chýba 12 tisíc sestier na to, aby sme vedeli pacientom ponúknuť taký štandard aký je bežný vo vyspelej Európe, je najviac citeľné v bývalých okresných nemocniciach. Nové sestry do nich neprichádzajú pracovať a len ťažko udržujú personálne normatívy na oddeleniach. Priemerný vek zamestnaných sestier sa pohybuje okolo 45 – 50 rokov. O nič lepšia nie je v regiónoch ani situácia s lekármi. V mnohých nemocniciach to už riešia doktormi z Ukrajiny, v jednej z nemocníc tvorili skoro pätinu všetkých lekárov.

Takže ak to zhrniem, nemocnice v súčasnosti trápi najmä nedostatok prostriedkov na modernizáciu, nedostatok zdravotníkov a ďalšia etapa nedostatočne krytého zvyšovania miezd. Ako to riešiť?

Prvoradé je urobiť v zdravotníctve poriadok. Zastaviť plytvanie v štátnych nemocniciach a nastaviť spravodlivé platby zo strany zdravotných poisťovní pre všetky nemocnice. Je to základný predpoklad, aby nemocnice dokázali vytvárať zdroje na svoju prirodzenú obnovu. Zároveň je nevyhnutné, veľmi efektívne využiť eurofondy aj PPP projekty, aby sme rýchlejšie zmenšovali obrovský modernizačný dlh. Rovnako rýchlo potrebujeme zaviesť spravodlivé odmeňovanie zdravotníkov za ich prácu, vo vzťahu k jej kvalite a spokojnosti pacientov. Je to úplná nevyhnutnosť, aby nás mal kto o desať rokov ešte na Slovensku liečiť.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Na hromadné podujatia už pustia stovky ľudí. Seniorom sa končia nákupné hodiny

Celodenný zákaz vychádzania bude platiť už len v dvoch okresoch.


Už ste čítali?