Aj tretia Ficova vláda bude k pacientom a zdravotníkom skúpa

Autor: Viliam Novotný | 28.4.2016 o 8:46 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  775x

Aj keď je programové vyhlásenie 4 koaličného zlepenca v mnohých častiach sviežim čítaním, k pacientom a zdravotníkom sa kurz  ani tejto, v poradí tretej Ficovej vlády nemení. Vláda bude k pacientom a zdravotníkom nesmierne skúpa. 

Za 4 roky chce pre pacientov určiť len maximálne čakacie lehoty na plánované výkony v nemocniciach, zaviesť pravidlá pre poplatky a zachovať minimálnu sieť 24 hodinovej Lekárskej služby prvej pomoci. Niežeby to neboli potrebné opatrenia. Novelu zákona o maximálnych čakacích lehotách na celú plánovanú zdravotnú starostlivosť som v minulom období opakovane predkladal v parlamente a téma zachovania 24 hodinovej pohotovosti sa diskutuje už od roku 2008. Na sklonku minulého vládnutia SMER v poradí už druhýkrát zakázal poplatky v ambulanciách a vyvolal úplný poplatkový chaos, takže je logické, že sa pokúsi s tým niečo urobiť.

Programové vyhlásenie vlády ale vôbec nerieši to najdôležitejšie, posilnenie postavenia a nároku pacienta v zdravotníctve. Pacient totiž platí zdravotné poistenie a od roku 2006 dopláca stále viac za množstvo služieb v hotovosti. Pacient má preto právo vedieť, na čo má v zdravotníctve nárok, kedy, v akej kvalite to dostane, a koľko má za čo doplácať. A to vláda riešiť zjavne nechce, alebo nevie. V inej časti programového vyhlásenia síce vláda naznačuje evergreen vo forme pripoistenia na nadštandardné výkony, ale o poistných plánoch, či poistení podľa výberu ani chýru ani slychu. Ministerstvo zdravotníctva zjavne stále rieši dilemu z konca 90-tych rokov o pripoistení.

Podobne zahalené rúškom nejasnosti sú aj sľuby pre zdravotníkov. Spravodlivé odmeňovanie na základe zásluhovosti, posilnenie spoločenského postavenia či zatraktívnenie zdravotníckych povolaní sú veľmi všeobecné formulácie. Z toho nikto nevytuší, ako konkrétne si to ministerstvo zdravotníctva predstavuje. Ako to v praxi zabráni odlivu zdravotníkov či zlepší príjmy sestier, laborantov, asistentov  a technikov?

Pri čítaní statí programového vyhlásenia vlády o transparentnosti a efektívnosti v zdravotníctve sa Vám predsa nálada trochu zlepší. Pretože minister zdravotníctva T. Drucker a jeho tím sa silno inšpirovali predvolebnými programami opozičných strán. Po Čislákovi však má jeden vždy pochybnosti, či to nakoniec nedopadne ako so sľubmi po kauze CT-čko, boli pekné, ale nezrealizovali sa.

Ostáva len konštatovať, že programové vyhlásenie dáva nádej na väčší poriadok v zdravotníctve, ale na pacientov a zdravotníkov akosi pozabudlo.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných ľudí

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Vidíte, čo sa odohráva na STU

Dve základné podmienky, ktoré akademici na STU nezvládli.


Už ste čítali?