Prečo štát neriadi vlastné nemocnice?

Autor: Viliam Novotný | 11.10.2016 o 17:34 | Karma článku: 8,29 | Prečítané:  1582x

Správa o kontrole v deviatich štátnych nemocniciach – príspevkových organizáciách, ktorú v pondelok zverejnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), je určená len pre čitateľov s pevným nervami. 

Citlivejší človek by sa pri jej čítaní mohol aj psychicky zrútiť. Jasné, nikto nečakal zázraky. Vzorka z 30-ky štátnych, večne sa zadlžujúcich a chátrajúcich nemocníc, ktoré sú v posledných rokoch priam zavalené nákupnými škandálmi, ale predsa prekvapila. To, že to bude až také zlé, čakal asi len málokto.

Média sa samozrejme vrhli v prvom rade na zhodnotenie verejných obstarávaní. Niet sa čomu čudovať, veď všetky podozrenia z uplynulých rokov si dnes v správe NKÚ prečítate objektivizované, čierne na bielom. Súťažami na prístroje a vybavenie s jedným uchádzačom, známkami jasného konania v zhode, externými firmami realizujúcimi súťaže, vybratými bez verejného obstarávania, sa to v správe len tak hemží. Výsledok - predraženie zákazok o 32% až 167%!

Nič nebráni polícii a prokuratúre, aby začali konať voči konkrétnym osobám, už len aby chceli....

To, čo ale mne udrelo do očí je fakt, že ministerstvo zdravotníctva neriadi štátne nemocnice. V rokoch 2011 až 2015 totiž nemocnice neplnili rozpočty schválené ministerstvom zdravotníctva, neexistoval v nich jednotný systém riadenia rozpočtov, sledovania nákladov a výnosov, manažovania pohľadávok a záväzkov či evidencie majetku. Výsledok - dlhodobé zadlžovanie štátnych nemocníc!

Ministri SMERu nás 4 roky balamutili tvrdeniami, že tempo zadlžovania štátnych nemocníc sa zmenšuje, ale z kontroly vyplýva pravý opak. Dlhy voči dodávateľom za 5 rokov vzrástli o 213% a presahujú o 27% hodnotu majetku. Nemocnice náklady neznižujú a nehľadajú v nich rezervy, práve naopak náklady sústavne narastajú. V súčasnosti na 100 eur zarobených peňazí za zdravotnú starostlivosť minú štátne nemocnice na nákladoch v priemere 122 eur.

Ak ministerstvo schvaľuje rozpočty nemocníc, ktoré roky schválené rozpočty neplnia a ktoré nezodpovedajú trendu hospodárenia, je na zlom hospodárení priamo spoluvinníkom. Táto kontrola je dôkazom, že ministerstvo zdravotníctva ako riadiaci orgán štátnych nemocníc na celej čiare zlyhalo.

Prečo štát neriadi vlastné nemocnice?

Hľadať odpoveď na túto záhadu nie je jednoduché. SMER bol dlhodobo proti transformácii štátnych nemocníc a tvrdil, že musia zostať príspevkovými organizáciami. Zostali, tak prečo ich potom neriadi?

Je to len neschopnosť SMERu alebo premyslený zámer?

Veď v mútnych vodách sa najlepšie kradne, čo koniec koncov dokazujú kauzy uplynulých rokov. Odpoveď sa dozvieme čoskoro, z činov a krokov súčasného ministra zdravotníctva SMERu T. Druckera.

 

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte zaň prosím na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vyšetrovateľ nachytal Tótha na odpočúvaní

O sledovaní sa vie už od roku 2018.


Už ste čítali?