Rybníčkov plán po košicky

Autor: Viliam Novotný | 12.12.2016 o 12:32 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  6704x

S veľkou dávkou nadsádzky a irónie by sme mohli povedať, že keď primátor Trenčína Richard Rybníček predstavil verejnosti svoju víziu o viacerých kantónoch, nechtiac asi inšpiroval SMERákov na Košickej VÚCke. 

Tí síce nepochopili zámer, ale začali mechanických rozdelením kraja. Minulý týždeň rozhodli o uzavretí jedinej cesty, ktorá priamo spája okresy Gelnica a Spišská Nová Ves s Košicami. Od minulého týždňa po moste neprejdete autobusom ani nákladným autom. Nie, nestala sa žiadna prírodná katastrofa ani teroristický útok, akoby ste možno predpokladali. Iba most z roku 1966 na ceste II. triedy, ktorý ako jediný spája tretinu kraja z krajským mestom, po 13 rokoch spravovania  košickou VÚCkou schátral. Musel byť ihneď uzatvorený. Most nad Ružínskou priehradou sa však „nepokazil“ zo dňa na deň. A začať rozprávať o jeho oprave až v čase, keď ohrozuje životy a môže spadnúť, sa mi zdá trochu ako nezodpovednosť. Zaujímavou je teda v tejto súvislosti otázka, či náhodou nedošlo k zanedbaniu povinností pri správe cudzieho majetku v podaní predstaviteľov samosprávneho kraja.

Situácia je však omnoho vážnejšia, ako len konštatovanie, že predstavitelia VÚCky si nerobia poriadne svoju robotu. Pre občanov južného Spiša je priam katastrofálna. Dnes ak chcete ísť autom alebo autobusom napr. z Gelnice do Košíc, tak sa to v rámci kraja nedá. Pocestujete si tak o hodinku dlhšie a obídete to cez sídlo susedného samosprávneho kraja – Prešov. Stav potrvá minimálne rok a tak ľudia, ktorí dochádzajú do Košíc za prácou či podnikaním majú vďaka nezodpovednosti samosprávneho kraja skomplikovaný život. Ak môžu, tak presedlajú na vlak. Ak ale  vozia tovar alebo bývajú ďaleko od trati, pocestujú si ráno aj večer o hodinku dlhšie.

Rybníčkovi ide o prirodzené regióny (Spiš, Zemplín, Šariš, Liptov a tak pod.), ktoré by mali viacej kompetencií a nezávislosti od štátu, ako súčasné nedorobené a hlavne neprirodzené VÚCky. Rozhodovali by o dôležitých otázkach regionálneho rozvoja, mali by reálny vplyv na vytváranie pracovných miest, budovanie cestnej infraštruktúry a zmenšili by súčasný centralizmus, ktorý vedie k zvyšovaniu rozdielov medzi hlavným mestom a ostatnými regiónmi.

Zjavne sa ukazuje, že súčasné kraje rozvoju vlastného regiónu veľmi nepomáhajú. Asi by Spišiakom dnes viac pomohlo, ak by krajským mestom bolo prirodzené centrum Spišská Nová Ves alebo Poprad a úradníci by riešili ako im uľahčiť život a nie ho skomplikovať.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?