Kiskov rok pravdy

Autor: Viliam Novotný | 9.1.2017 o 7:00 | (upravené 12.1.2017 o 10:34) Karma článku: 5,86 | Prečítané:  878x

Prezidentov novoročný príhovor nevyvolal v uplynulom týždni vážnu spoločenskú diskusiu hodnú jeho obsahu. Prezident hovoril o potrebe návratu ku slušnosti, ktorú zo spoločenskej diskusie vytláča vulgarita. 

Hovoril o posilňovaní bezpečnosti Slovenska a o spolupráci v rámci Európskej únie. Hovoril o korupcii, ktorá otrávila verejný priestor a o nutnosti ju zastaviť.

Podľa prezidenta Kisku náš čaká rok pravdy. Po množstve volebných rečí totiž prichádza pre vládu aj opozíciu čas činov. Už nestačia sľuby, reči o analyzovaní situácie a o rokovaniach. Prezident to cíti správne. Alebo vláda v roku 2017 naštartuje sľubované zmeny alebo z nich nič nebude.

Pre opozíciu to bude výzva, aby okrem bezbrehej a vulgárnej kritiky vyložila na stôl svoje riešenia a viedla o nich celospoločenskú vecnú a odbornú polemiku.

V tomto roku sa ukáže, či minister Plavčan dokáže skutočne zrealizovať dlho očakávané zmeny v školstve, alebo to zostane pri 6% zvyšovaní miezd učiteľov, presune piatakov na prvý stupeň základného školstva a množstve neproduktívnych rečí. Aj pre ministerstvo zdravotníctva prichádza čas plnenia viac než dvadsiatky avizovaných projektov. Ich cieľom by malo byť zdravotníctvo, v ktorom má pacient garantovaný jasný rozsah a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Tento rok ukáže, či dokážu Druckerovci reálne veci v zdravotníctve meniť, alebo len marketovať. Zaujímavé bude sledovať aj výsledky projektov vlády na podporu okresov s vysokou nezamestnanosťou, regiónov, kde nevedie diaľnica ani rýchlostná cesta a neprichádza automobilka. Aj tam však chcú ľudia žiť a pracovať. Po 9 rokoch Ficovho vládnutia sa však regionálne rozdiely zväčšili, dokáže vláda tento trend zastaviť?

Mnohí vrcholoví politici síce na prezidentové výzvy odkazovali a reagovali, ale riešili si skôr svoje boľačky a tárali nezmysly. Fico vizionársky očakáva rok turbulencií a Danko stále rieši IC-čká do Košíc. Vrcholom bol ale Kaliňák, ktorý nesúhlasí s prezidentovou tézou o boji proti korupcii, lebo za minulý rok sa na najvyššej úrovni žiadna neodhalila. No, na chlapa po uši zamotaného v kauze Bašternák, v ktorej sa 12 miliónov Eur platilo z igelitiek v hotovosti, je toto už rovno pľuvanec právnemu štátu do očí.

V plytkosti výrokov súčasnej politickej reprezentácie je prezidentov novoročný prejav doslova štátnickým klenotom. Skutočne nás čaká rok pravdy aj na politickej scéne. Ficova podpora v prieskumoch slabne a naopak rastie podpora Danka, Sulíka a u mladých aj Kotlebu. Aká je však ich programová ponuka? Lebo IC-čká do Košíc a nezvyšovanie koncesionárskych poplatkov, odvodový bonus a holohlaví mladíci ilegálne strážiaci vlaky, zatiaľ nedávajú nádej na zrozumiteľnú programovú alternatívu voči SMERu.

ŠANCA je stranou odborníkov a v roku pravdy bude k celospoločenskej diskusii naďalej prispievať odbornými návrhmi, ale aj nekompromisnou kritikou korupcie, neschopnosti a vulgarity vo vláde a v parlamente.

Ak sa Vám blog páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?