Druckerova deka pre nemocnice

Autor: Viliam Novotný | 12.1.2017 o 7:00 | (upravené 12.1.2017 o 10:10) Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1582x

Dlh štátnych nemocníc prekročil 500 miliónov Eur a už za piateho ministra SMERu v poradí sa veselo navyšuje tempom 80 až 100 miliónov ročne.

Minister zdravotníctva avizuje oddlženie a opatrenia. Jedno ani druhé stačiť nebude. Svedčia o tom skúsenosti z minulosti.

Všeobecne možno povedať, že ak dlh štátnych nemocníc v minulosti prekročil hranicu 300 mil. Eur, vláda sa musela odhodlať na oddlženie. Prvýkrát oddlžovala všetky nemocnice Dzurindova vláda v rokoch 2000 až 2002. Použila na to 10 mld. slovenských korún. Peniaze išli na účty nemocníc a po skončení bol dlh väčší ako pred oddlžením. Druhú vlnu oddlženia realizovala reformná Dzurindova vláda v rokoch 2003 až 2005. Pre zjavnú neschopnosť nemocníc pri riešení vlastných dlhov, oddlženie realizovala štátna akciová spoločnosť Veriteľ. Štát prevzal aj dlhy nemocníc delimitovaných na kraje a mestá a použil 20 mld. slovenských korún. Poučením z minulosti bolo, že ak nenastanú zásadné systémové zmeny vo fungovaní nemocníc, dlh bude zase narastať. Po oddlžení mala preto nasledovať transformácia na štátne akciové spoločnosti. Nenasledovala! Ficova vláda ju nazvala privatizáciou a v roku 2006 ju zastavila. Transformovaných však bolo 5 štátnych nemocníc, ktoré dodnes hospodária s vynikajúcimi výsledkami.

Ministri SMERu však predstierali, že majú iné riešenia a zabávali verejnosť vágnymi opatreniami, ktoré nefungovali. Dlh štátnych nemocníc veselo narastal obvyklým tempom 80 – 100 mil. Eur ročne. Vláda tak výmenou za akčné plány, v ktorých nemocnice sľubovali polepšenie, poskytla v roku 2009 návratnú finančnú výpomoc 130 mil. Eur 25 vybraným nemocniciam. Akčné plány sa samozrejme nedodržali. Nemocnice peniaze nikdy nevrátili. Vláda Ivety Radičovej bola preto nútená urobiť štvrtú vlnu oddlženia za 300 miliónov Eur. Samozrejme, že nasledovať mala transformácia, ktorá už bola v praxi vyskúšaná a fungovala. Vláda však padla skôr, ako stihla vytvoriť akciovky. Ďalšie Ficove vlády potom len zvyšovali dlh až na dnešnú úroveň viac než pol miliardy Eur.

János Kornai v 70-tych rokoch minulého storočia zistil, že ak má nemocnica podpornú inštitúciu, ktorá ju chráni a z času na čas aj oddlží, tak sa nechová zodpovedne a zadlžuje sa. Na Slovensku to platí na 100%. Ak tieto tzv. “mäkké rozpočtové kritéria“ neodstránime, podobne, ako sa to stalo v nemocniciach delimitovaných na kraje a mestá a v nemocniciach transformovaných na neziskovky či akciovky, dlh bude znovu narastať.

A aký je Druckerov recept? Oddlženie, centrálne nákupy, zavedenie štandardov v budúcnosti a rozdelenie Bratislavskej univerzitnej nemocnice naspäť na menšie nemocnice. Vyzerá to síce pekne, ale neodstráni to základnú príčinu - zlé riadenie štátnych nemocníc a nulovú hmotnú zodpovednosť vedúcich pracovníkov.

Aký bude výsledok? Všetci sa zložíme na šafárenie SMERákov v nemocniciach a zadlžovanie bude pokračovať ďalej. Riešením je totiž transformácia na právny subjekt s jasne určenými pravidlami fungovania, zodpovednosti a kontroly! Druckerove opatrenia sú ako deka, ktorou prekryje hnisajúcu ranu. Nevylieči ju, ale aspoň ju nebude vidieť.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vyšetrovateľ nachytal Tótha na odpočúvaní

O sledovaní sa vie už od roku 2018.


Už ste čítali?