Drahá Ficova regulácia

Autor: Viliam Novotný | 27.1.2017 o 14:20 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  1937x

„Vláda znovu zatočila so zlými predajcami plynu a elektriny“, asi takto by sa dalo pre skalných fanúšikov SMERu interpretovať stredajšie rozhodnutie vlády. 

Ceny elektriny v stredoslovenskom kraji zostanú na minuloročnej úrovni a nebudú sa zvyšovať. Ani plyn na celom Slovensku nezdražie.

Správa by to bola potešiteľná, keby to vyplývalo z reálnych ekonomických prepočtov a prognózy vývoja svetových cien. Lenže toto rozhodnutie je politické a nemá s ekonomickou realitou nič spoločné. Keď začne politika určovať ceny v ekonomike, dopadne to vždy katastrofálne.

Samozrejme ceny plynu a elektriny majú byť regulované. Rozhodovať o nich by mal nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý kriticky posúdi návrhy cenových kalkulácií distribútorov. Na Slovensku si ale premiér vzal ceny energií za svoju osobnú agendu a tím úplne zdeformoval celý systém, spoľahlivo fungujúci vo vyspelých ekonomikách. Keďže premiér Fico určuje ceny sám, ÚRSO sa ukazuje ako značne zbytočný prvok. Tento stav samozrejme zmenil aj správanie distribútorov a tí dávajú nepochopiteľné návrhy, akoby počítali s tým, že sa im možno niečo prešmykne.

O tom bol januárový príbeh. Neschopné a v podstate rezignované ÚRSO sa prizeralo ako distribučky poslali uletené zálohové platby. A to bola chvíľa pre premiéra. Stačí, že starostovia zo stredoslovenského kraja volali Ficovi pre vysoké zálohové platby a ON zasiahol.

Marketingovo „urobil poriadok“ s cenovými kalkuláciami a vydal príkaz nezávislému ÚRSO prepočítať cenu podľa jeho predstáv.

Deformovanie reality tak pokračuje ďalej. Aj na východe totiž starostom poslali vyššie zálohové platby na elektrinu, ale akosi málo kričali a premiér na nich pozabudol. Pred rokmi nás Ficova vláda presviedčala, že ak kúpi Slovenský plynárenský podnik (SPP), bude mať kontrolu nad tvorbou ceny plynu. Bol to samozrejme úplný nezmysel, a tak o nej rozhodujú politicky na vláde. Štát má aj svojich nominantov v predstavenstvách a v dozorných radách distribučných spoločností, ani tí nedokážu realizovať predstavy premiéra. A tak chce vláda bežať na Ústavný súd, že či by predsa len nemala mať väčšie slovo v distribučkách.

Ono keď politik začne zasahovať do nezávislej regulácie a trhových pravidiel nastáva chaos. A potom žiaľ príde vytriezvenie. Marketingová Ficova regulácia nás teda vyjde draho. Ale to už SMER nezaujíma, oni už budú dávno za vodou. 

Už sa len obávam, že vláda začne regulovať aj ceny benzínu a nafty, mimochodom Fico o tom ešte pred príchodom k moci rád hovoril. A potom aj také, mlieko, vajcia, chlieb a rožky by mohli mať regulované ceny. A vlastne všetky tovary. Volá sa to socializmus a za 40 rokov v našej vlasti spôsobil, že zaostávame za vyspelou Európou minimálne o desaťročie.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?