Svet podľa Fica – udávať a báť sa!

Autor: Viliam Novotný | 16.3.2017 o 7:00 | (upravené 16.3.2017 o 8:03) Karma článku: 12,18 | Prečítané:  1767x

Premiér Fico pokračuje v boji s korupciou. Po protikorupčnom seminári Úradu vlády znel odkaz jasne – úradníci sa v štátnej správe aj samospráve musia báť! 

Ak budú pýtať úplatok, musia počítať s tým, že ich obeť bude nahrávať a natáčať. Takto vyzerá svet podľa Fica.

SMER za 9 rokov vládnutia vytvoril systém postavený na klientelizme a moci v rukách jeho funkcionárov. Iba naši, iba naše firmy, iba naši starostovia – môžu aj ostatní, ale za peniaze. Tento klientelisticko – korupčný systém je samotnou podstatou fungovania štátostrany. Dôkaz poskytol na tom istom seminári generálny prokurátor Čižnár vyhlásením, že korupcia existuje aj na najvyšších miestach.

Lenže korupcia natoľko otrávila verejný priestor, že je vnímaná ako najväčší problém súčasnosti. Ak k tomu pripočítame praktickú nevymožiteľnosť práva v ekonomických kauzách a reálnu nedotknuteľnosť vyvolených osôb (spomeňme si len na pána Širokého a kauzu Váhostav), sme pri jadre blbej nálady a dezilúzie na Slovensku. Ľudia neveria, že sa dá niečo zmeniť. Jednoducho cez Hydru sa akoby nedalo prejsť.

Premiérove prieskumy verejnej mienky mu však tiež zistili, že korupcia je problém číslo 1 a tak marketingovo vytiahol do boja. Paradoxne, on nevie korupciu a klientelizmus zastaviť, to by znamenalo likvidáciu jeho strany. Potrebuje o tom len hovoriť a šíriť strach. Viete prečo?

Klesajúce preferencie SMERu pôsobia na jeho štruktúry demoralizujúco. Podvedome sa funkcionári začínajú pripravovať na najhoršie, že v 2020 to skončí. A tak reálne hrozí, že inštiktívne pridajú vo svojom „úsilí“. S končiacim sa funkčným obdobím teda hrozí eskalácia korupčných afér, ktoré by mohli SMER pochovať. Premiér preto straší hlavne svojich. Bojte sa, budú Vás udávať! A to je vlastne aj koniec príbehu v podaní súčasnej vlády. Pár hláv padne, ostatní budú brať menej, lebo sa budú báť a koniec.

Zastaviť korupciu sa nedá udávaním a strachom, ale naopak odvahou prijímať zásadné systémové opatrenia. Zverejňovanie zmlúv v celom rozsahu, nárokovateľnosť na základe splnených podmienok, kontrola nezávislých inštitúcií, elektronizácia komunikácie miesto osobného „vybavovania“, vymožiteľnosť práva... O tom Fico nehovoril, iba o kamere zavesenej na tele ohlasovateľa korupcie. Zastaviť korupciu znamená šliapať po krku všetkým, ktorí na súčasnom skorumpovanom systéme profitujú. A na to treba odvahu a nie strach.

Takže Ficovo udávať a báť sa, na korupciu fungovať nebude. Jediné, čo funguje, pomenoval už prvý československý prezident T. G. Masaryk – nebáť sa a nekradnúť!

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?