Lunter, Oľha a zrušené poplatky

Autor: Viliam Novotný | 10.4.2017 o 8:13 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  1137x

Zvolebnieva sa! A to máme ešte 8 mesiacov do regionálnych volieb, v ktorých si zvolíme predsedu (župana) nášho kraja a poslancov za náš okres do krajského zastupiteľstva. 

Oznámenie kandidatúry dvoch úspešných manažérov rodinných firiem a k tomu poplatkové „salto mortale“ v podaní neboráka ministra Druckera, nenechali uplynulý týždeň nikoho na pochybách, že sa zvolebnieva.

Všetko to začalo vlastne už začiatkom roka, návrhom SMERu na jednokolové voľby. V predchádzajúcich štyroch voľbách do VÚC totiž bola voľba predsedu kraja vždy dvojkolová. SMER sa to však napriek nevôli opozície aj prezidenta Kisku rozhodol v parlamente zmeniť. Niežeby im išlo o šetrenie, ako to vzletne odôvodňovali. Išlo im hlavne o to, aby pri rozbitej slovenskej pravici zabezpečili rýchle víťazstvá svojich županov v „ich“ krajoch – Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Prešov a Košice. Veď čo keby sa v druhom kole pravica spojila okolo protikandidáta a ten by nebodaj vyhral? Takúto stratu pozícií v krajoch si SMER jednoducho nemôže dovoliť!

Fakt, že tak vlastne posilnili aj pozíciu fašistov a Mariána Kotlebu v Banskobystrickom kraji, im alebo ušlo, alebo na to kašlú. Pri siedmych doteraz známych kandidátoch a ich prípadnej nedohode pred voľbami, to totiž môže dopadnúť pre slušných ľudí katastrofou.

SMERácki župani po 4 rokoch lajdáčenia, v snahe neohroziť svoju východiskovú pozíciu, uplynulý týždeň udreli aj na ministra zdravotníctva. Ten chcel pôvodne znížiť počet ambulantných pohotovostí o polovicu, potom už iba o štvrtinu, no ale pred jesennými VÚC voľbami mu to regionálni bossovia SMERu zatrhli. Medzitým sa ešte opýtal lekárov, či chcú doplnkové ordinačné hodiny. Povedali nie a tak stiahol chvost medzi nohy. Z ohlasovaných zmien pohotovostí a ambulantnej starostlivosti nebude nič. SMER sa pred voľbami obáva akejkoľvek nespokojnosti. Zvlášť v zdravotníctve, ktoré je v posledných rokoch sudom s pušným prachom. V tejto súvislosti stojí za povšimnutie Druckerovo vysvetlenie,  že kým nebudú s niečim všetci súhlasiť, tak to nebude navrhovať. No ale konsenzom sa nedá vypratať bordel v zdravotníctve, lebo vždy budete niekomu rušiť jeho záujmy. Teda Drucker nám vlastne oznámil, že to vzdal.

SMER sa teda na voľby do VÚC pripravuje poctivo a čo robí parlamentná opozícia? Hľadá dohodu v Bratislave. Rozdeľujú si kraje, že kto, kde a ako. Pravdepodobnosť úspešnosti takejto dohody klesá priamo úmerne so vzďaľovaním sa od hlavného mesta a okolo Senca je už blízka nule. Jednoducho regionálne voľby sa riešia v regiónoch a nie v Bratislave, kde sú predsedovia strán značne odtrhnutí od reality zvyšku Slovenska. Preto doteraz prakticky nič nedohodli.

Chvalabohu my, slušní občianski demokrati sa nemusíme len smutne pozerať. Uplynulý týždeň priniesol pre nás dve pozitívne lastovičky. V pondelok oznámil Ján Lunter, že bude kandidovať v Banskobystrickom kraji proti Kotlebovi. Úspešný človek, ktorý vďaka svojej tvrdej práci vybudoval uznávanú rodinnú firmu a dáva prácu desiatkam ľudí, sa rozhodol ísť do toho. A vo štvrtok bolo prešovské déjà vu. František Oľha, rovnako úspešný manažér oceňovanej rodinnej firmy s desiatkami zamestnancov predstavil svoju víziu zmien v Prešovskom kraji. Sú to skvelí kandidáti.

Zjavne si to uvedomil aj SMER, ktorý hneď zaujal bojové postavenie. V Prešove napríklad 16 rokov slúžiaci župan zvolal, na ten istý čas ako František Oľha oznamoval kandidatúru, tlačovku o obchvate mesta, ktorý asi 10 rokov mešká. Čo robil pre obchvat doteraz, je pre verejnosť záhadou. Kampaň pred regionálnymi voľbami sa teda začína rozbiehať a zjavne sa máme na čo tešiť.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte prosím na vybrali sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?