Sesterský front

Autor: Viliam Novotný | 24.4.2017 o 8:17 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1284x

Minulý týždeň zverejnený prieskum medzi nemocničnými sestrami ukázal, že sú nespokojné so svojim odmeňovaním, kompetenciami a cítia sa byť vyčerpané

Ministerstvo zdravotníctva sa veľmi začudovalo, lebo mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Podľa ministerstva je dokonca v štátnych nemocniciach priemerná hrubá mesačná mzda sestier takmer 1100 eur. Prečo sú potom sestry nespokojné?

Bolo to presne pred šiestimi rokmi, keď sa v zdravotníctve otvoril sesterský front. V lete 2011 prišli nazlostené sestričky do parlamentu s petíciou, pod ktorou bolo podpísaných 250-tisíc občanov. Žiadali lepšie odmeňovanie pre všetky sestry v zdravotníctve aj v sociálnych službách. Žiadali vyriešiť systém vzdelávania, požadovali viac sestier či dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach. Svojou aktivitou a opakovanými protestnými vystúpeniami prinútili politikov, aby sa ich oprávnenými požiadavkami zaoberali.

Parlament odvtedy prijal už dva zákony o odmeňovaní sestier. Ten z roku  2012 nekorektne a úkladne zrušil Ústavný súd SR. Napriek tomu sestry v štátnych nemocniciach dosiahli zvýšenie platov na 640 až 930 eur, ktoré im zrušený zákon mal garantovať. Stanovanie pred úradom vlády v roku 2013 či nátlakové akcie včítane výpovedí v roku 2015 donútili ministerstvo zdravotníctva priniesť do parlamentu ďalší zákon o odmeňovaní sestier. Ten pomohol najmä sestrám v malých nemocniciach, ktorých platy sa dovtedy bežne pohybovali na úrovni 500 – 600 eur v hrubom a od roku 2016 stúpli o 100 až 200 eur.

Koľko by teda podľa platného zákona mali sestry zarábať v súčasnosti? Regulácia miezd sa odvíja z násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov. Teda pre rok 2017 z priemernej mzdy 2015, ktorá bola 883 eur. Sestričky by podľa zaradenia v jednej z troch kategórií mali dostávať tarifné mzdy na úrovni 715 eur, 751 eur848 eur. K tomu treba pripočítať príplatky napr.: za infekčnosť, smennosť, nadčasy, osobné ohodnotenie, riadiaci príplatok atď.

Prieskum však ukázal, že nie všetko je podľa zákona. Najviac sestier má hrubú mesačnú mzdu od 601 do 700 eur (21 percent), 19 percent sestier má priemerný plat od 701 do 800 eur, 19 percent od 801 do 900 eur a 11 percent sestier dokonca od 501 do 600 eur. A ešte sa čudujete prečo sú nespokojné?

A to nie je všetko. Krytie ich miezd je už druhý rok krízové. Ešte minulá Ficova vláda totiž prisľúbila memorandom viac peňazí pre nemocnice na zvýšené platy, ale nikdy ich nedala. Nemocniciam tak tento rok bezprostredne chýba 100 mil. eur na krytie zvýšených platov tak ako vlani a ďalších odhadom 50 mil. eur na ich valorizáciu. Ak vláda nesplní svoje sľuby, zdravotné poisťovne pohrozili, že od júla znížia zmluvy nemocniciam na úroveň minulého roka.

Čo to znamená pre sestry v neštátnych nemocniciach? Môže sa stať, že sa riaditelia tak ako v minulosti uchýlia k deleniu úväzkov na zdravotnícku a administratívnu časť či rušeniu všetkých príplatkov, aby vyhoveli zákonu. Čo to znamená pre sestry v štátnych nemocniciach? Platný zákon určuje tarify zhruba o 100 eur nižšie, než aké sú ich reálne mzdy. Riaditelia štátnych nemocníc v minulosti tvrdili, že platy neznížia. Bude to platiť aj keď nebudú peniaze?

Takže po šiestich rokoch stále nie je vyriešené ani udržateľné odmeňovanie sestier v štátnych nemocniciach. A to nehovorím o neriešení lepšieho odmeňovania sestier v ambulanciách či sociálnych zariadeniach či o odstupňovaní ich miezd podľa kvality poskytovanej starostlivosti. Stále na Slovensku chýba 12-tisíc sestier, aby sme zabezpečili taký komfort starostlivosti pre pacientov, aký je štandardom v Európskej únii. Stále nie je vyriešený problém vzdelávania sestier a  hlavne posilnenia kompetencií sestier s vysokoškolským vzdelaním a špecializáciou.

Ak sa aj po týchto faktoch niekto čuduje, prečo sú sestry nespokojné, alebo je ignorant, alebo pracuje na ministerstve zdravotníctva. Sesterský front bude s určitosťou otvorený aj za súčasnej vlády. A je otázne, či minister zdravotníctva Drucker a jeho nástupcovia budú chcieť veci aj riešiť, alebo len zahmlievať výkrikmi o 1100 eurových platoch sestier.

 

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.


Už ste čítali?