Zabudnutý pravicový 1. máj

Autor: Viliam Novotný | 1.5.2017 o 12:03 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  816x

Prvý máj je v pamäti starších generácií neodmysliteľne spojený so socialistickými oslavami Sviatku práce a prvomájovým sprievodom pred tribúnami s pohlavármi komunistického režimu. 

Malo to aj príjemné stránky. Po sprievode boli kolotoče, nanuky a balóny pre deti, čapované plzeňské pivo a spišské párky pre pracujúcich. Tento sviatok si so sentimentom pripomína skôr ľavicová časť obyvateľstva a ľavicové politické sily na čele s Komunistickou stranou.

Prvý máj je však aj „zabudnutým“ sviatkom slovenských demokratov, ktorých 17. november 1989 oslobodil spod komunistickej diktatúry. Je sviatkom, ktorý pripomína najväčší politický úspech Slovenska v jeho novodobej histórii, nezmazateľne spojený so stredo-pravými vládami z rokov 1998 – 2006. Preto by mal byť aj sviatkom slovenskej pravice.

Práve 1. mája 2004 sa totiž Európska únia rozšírila o desať nových členských krajín vrátane Slovenskej republiky. Vrátili sme sa medzi vyspelé európske demokracie, odkiaľ nás v roku 1939 a následne v roku 1948 fašisti a potom komunisti násilne vytrhli. Rok 2004 bol vyvrcholením viac ako desaťročného integračného procesu, sprevádzaného množstvom ekonomických a politických zmien, ktoré muselo Slovensko na ceste do Európskej únie prekonať. To najťažšie sme si prežili v roku 1997, keď sme boli pre Mečiarové nedemokratické „kúsky“ vyradení z prístupových rokovaní. Po roku 1999 však obe Dzurindové vlády dobehli stratené. A tak sme už 13 rokov súčasťou najbohatšieho a najvyspelejšieho spoločenstva štátov na svete.

Za toto krátke obdobie sme v EÚ prežili aj ťažké chvíle. Počas gréckej krízy a tvorby eurovalu padla vláda Ivety Radičovej. V eurovale sme prevzali záruky za 13,4 mld. eur a zaplatili sme 660 mil. eur v hotovosti. Utečenecká kríza v roku 2015 a odchod Veľkej Británie v súčasnosti sú zase skúšky zrelosti a schopnosti EÚ spoločne čeliť výzvam.

Prežili sme aj príjemné chvíle, keď sme pomocou eurofondov na modernizáciu a obnovu našej vlasti získali dodnes viac než 13,2 mld. eur a ďalších bezmála 18 mld. eur je pre nás pripravených do roku 2020. Od 1. januára 2009 máme v našich peňaženkách silnú menu euro. A aj keď by si asi veľa našincov prialo, aby tých peňazí v peňaženkách bolo viac, vstup do eurozóny mal priaznivý vplyv na našu vývozne orientovanú ekonomiku. Jej prudkému rozvoju výrazne pomohlo zrušenie cla v rámci EÚ na všetky tovary a odbúranie kurzových rozdielov po vstupe do eurozóny. Nezabudnuteľný je aj náš vstup do Schengenského priestoru, ktorý od konca roka 2007 naplnil sen predchádzajúcich generácií. Tie sa desaťročia len smutne pozerali na ostnaté drôty na našich hraniciach a o ich otvorení mohli iba snívať.

Vstupom do Európskej únie dalo Slovensko pred 13-timi rokmi jasne najavo, že sa považuje za súčasť európskeho civilizačného priestoru. A napriek všetkym nepríjemnostiam a kritike politiky Bruselu stále platí, že vstup do EÚ bol pre našu vlasť obrovským pozitívnym impulzom. Našou existenčnou prioritou preto musí zostať udržanie Slovenska ako súčasti spolupracujúceho jadra členských štátov EÚ. Iná alternatíva pre slovenských proeurópskych demokratov vlastne ani neexistuje. Možno je dobré si to pripomenúť práve dnes, 1. mája pri príležitosti vstupu Slovenska do EÚ.

Autor je predsedom strany ŠANCA

 

Ak sa Vám blog páčil, zahlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?