Darcovia krvi si zaslúžia viac!

Autor: Viliam Novotný | 19.6.2017 o 8:55 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  791x

Minulý týždeň sme si pripomenuli Svetový deň darcov krvi. Pracoviská Národnej transfúznej služby v krajských mestách boli po celý jeden deň otvorené pre dobrovoľných darcov krvi a pre verejnosť. 

A tisíce ľudí bezplatne darovalo to najcennejšie - kúsok seba.V zdravotníctve si bez týchto bezmenných hrdinov nevieme predstaviť záchranu života po vážnom úraze ani žiadny väčší plánovaný chirurgický výkon. O to viac mi je ľúto, že zdravotníctvo sa k nim napriek ich finančne nevyčísliteľnej pomoci správa stále macošsky a ani tie doplatky za lieky a poplatky u lekára im symbolicky nedokáže odpustiť. Opakovane som sa o to v minulosti pokúšal a verím, že nakoniec sa to podarí.

Vysoké doplatky za lieky sú popri vymyslených poplatkoch za rôzne „nadštandardné“ služby najčastejšou ponosou pacientov. Za Radičovej vlády sme preto presadili limit spoluúčasti na lieky pre ľudí s postihnutiami a seniorov s nízkym príjmom. Ak prekročia na doplatkoch za lieky zákonom určený limit, raz za štvrťrok im zdravotná poisťovňa vráti peniaze.  Neskôr to v predvolebnom ošiali na sklonku roku 2015 druhá vláda Roberta Fica rozšírila na všetkých dôchodcov a deti do 6 rokov.

Od roku 2013 som opakovane navrhoval zahrnúť do limitu spoluúčasti na doplatky za lieky aj dobrovoľných darcov krvi. Podľa môjho návrhu by sa limit spoluúčasti na doplatky za lieky vo výške 25 Eur za štvrťrok mal týkať aj všetkých darcov krvi, ktorí získali minimálne striebornú Janského plaketu, teda bezplatne darovali krv aspoň 20-krát. Nezískal som však dostatočnú podporu v parlamente.

Samozrejme rovnako by sa dali dobrovoľní darcovia krvi oslobodiť od poplatkov u lekára. Prípadne by sa na poplatky mohol zaviesť, podobne ako pri liekoch, zákonom určený limit spoluúčasti. Kto zaplatí na poplatkoch u lekára za štvrťrok viac ako určuje limit, poisťovňa mu peniaze vráti. Má to ale háčik – v poradí tretí minister zdravotníctva za SMER (Zvolenská, Čislák, Drucker) by si mal konečne urobiť domácu úlohu a zadefinovať, aké poplatky sa to vlastne môžu v zdravotníctve vyberať. Až potom ich môžeme limitovať, alebo odpúšťať!

Často hovoríme o tom, že darovanie krvi je jedným z najhumánnejších činov. ŠANCA je presvedčená, že si darcovia krvi za svoj prínos pre zdravotníctvo zaslúžia viac. Budeme preto aj naďalej presadzovať, aby sa limit na doplatky za lieky a v budúcnosti aj limit na poplatky v zdravotníctve vzťahoval aj na dobrovoľných darcov krvi. Ako adresné poďakovanie za to, že pomáhajú zachraňovať ľudské životy. Darcovia sú väčšinou zdraví ľudia, ale keď sa ich zdravotný stav zhorší a potrebujú užívať lieky či častejšie navštevovať lekára, mali by pocítiť našu vďaku za svoju nezištnú pomoc ľuďom. 

Ak sa Vám blog páčil, prosím hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Smer sa nechal obkľúčiť ľuďmi, na ktorých už nemá vplyv (píše Michal Havran)

Nemusíte hľadať, máte ho tam, zachráňte nás pred prevratom a neistotou.

KOMENTÁRE

Fico sa vracia. Vyzerá ako Sulík

Keď príde na Maďarsko, Poľsko, mimovládky či Rusko, Sulík hovorí ako Fico.

ŠPORT

Sagan zarába na Saganovi. Stretnutie stojí 150 eur

Majster sveta spolupracuje s fanklubom, za ktorým stojí jeho brat.


Už ste čítali?