Kažimírove ďalšie peniaze do vzduchu

Autor: Viliam Novotný | 3.7.2017 o 7:00 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  721x

Takže 585 mil. eur nás to bude stáť! Toľko chce štát naliať z našich daní na oddlženie predovšetkým štátnych nemocníc, ktorých dlh dosiahol na konci minulého roka 547 mil. eur. 

Toto je cena za SMERácku ideológiu štátneho netransformovaného zdravotníctva. Aký bude výsledok? Všetci sa zložíme na šafárenie SMERákov v nemocniciach a zadlžovanie bude pokračovať ďalej.

Je to vyústenie sústavného neriešeného zadlžovania štátnych nemocníc, ktoré  v poradí už za piateho ministra zdravotníctva zo SMERu (Valentovič, Raši, Zvolenská, Čislák, Drucker) pokračuje nerušeným tempom 80 – 100 mil. eur ročne. Všeobecne možno povedať, že ak dlh štátnych nemocníc v minulosti prekročil hranicu 300 mil. eur, vlády sa museli odhodlať na oddlženie. A tak sme už boli svedkami 4 vĺn oddlženia, ak do toho počítame aj Rašiho „návratnú“ finančnú výpomoc z roku 2009 pre 25 nemocníc za 130 mil. eur, ktorú nikdy nevrátili a tak sa stala nenávratnou (pozri aj blog autora z 12. 1. 2017 – Druckerova deka pre nemocnice).

Minister financií Kažimír a minister zdravotníctva Drucker sa teda odhodlali konať a z našich daní chystajú spustiť viackolové oddlžovanie nemocníc. Chcú využiť metódu fixného diskontu a elektronickej aukcie, lebo aj keď to znie neuveriteľne, ani astronomická suma nebude postačovať na pokrytie celého dlhu nemocníc. Ten na konci minulého roka prekročil hranicu 647 mil. eur a v štátnych nemocniciach denne narastá. A tak sa budú snažiť dohodnúť si s veriteľmi nemocníc skonto.

Otázne je, do akej miery toto oddlženie nemocniciam pomôže. Nemocniciam VÚC a mestským nemocniciam, ktorých dlh sa dlhodobo pohybuje na úrovni 75 – 80 mil. eur naozaj môže pomôcť. Väčšina týchto nemocníc totiž prešla transformáciou na akciovky, sro-čky či neziskové organizácie a už dnes hospodári viac-menej s vyrovnaným a udržateľným rozpočtom. Ak ich štát zbaví dlhovej služby, môžu byť na tom lepšie a v budúcnosti sa nezadlžovať vôbec.

Štátnym nemocniciam, ktorých dlh nerušene denne narastá a na konci roka bude s určitosťou atakovať hranicu 600 mil. eur, to však dlhodobo nepomôže.  Krátkodobo sa síce zbavia nákladov na dlhovú službu (penále, úroky, splátkové kalendáre), ale okamžite začnú vytvárať nové dlhy. Oddlženie totiž na zabránenie vytvárania ďalších dlhov nefunguje, učí nás to prax aj odborná literatúra. Bez nasledujúcich systémových krokov sa štátne nemocnice budú veselo zadlžovať ďalej aj po 585 miliónovej injekcii.

Pravicové vlády na Slovensku to dobre vedeli, preto bola po oddlžení v roku 2006 aj 2011 pripravená transformácia štátnych nemocníc. SMER a v druhom prípade aj popletení zdravotnícki odborári ju však vždy z ideologických dôvodov zastavili.

A aký je súčasný Druckerov recept? Oddlženie, centrálne nákupy, ozdravné plány, zavedenie štandardov v budúcnosti, premenovania manažmentov – z riaditeľa a námestníkov máme už v nemocniciach generálneho riaditeľa a riaditeľov. S určitosťou však môžeme konštatovať, že tento guláš vytváranie nových dlhov nezastaví. Za Rašiho a Zvolenskej napríklad napísali v nemocniciach stohy akčných či ozdravných plánov a ako sa realizovali? Nemocnice sa zadlžovali ďalej.

Kým sa neodstráni zlé riadenie štátnych nemocníc a nulová hmotná zodpovednosť vedúcich pracovníkov, lepšie hospodárenie neočakávajme. Riešením je transformácia na právny subjekt s jasne určenými pravidlami fungovania, zodpovednosti a kontroly. Ináč bude piata vlna oddlžnenia nemocníc iba ďalšími peniazmi do vzduchu.

 

Ak sa Vám blog páčil hlasujte zaň na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných ľudí

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Píše Luboš Palata

Česi robia všetko pre to, aby sa udržali na čele rebríčka

Na Covid zomiera sto ľudí denne, hlavné však je, že sme premianti.


Už ste čítali?