Ficova paranoidná bublina

Autor: Viliam Novotný | 14.11.2017 o 17:08 | (upravené 14.11.2017 o 17:19) Karma článku: 13,13 | Prečítané:  5334x

Výsledok volieb do samosprávnych krajov bol senzáciou, ktorú očakávali málokde a už vôbec nie v centrále SMERu na Súmračnej.

Po tom, čo strana stratila 4 zo 6-tich svojich krajov, sa premiér a predseda strany v jednej osobe po vzore svojho „slávneho“ predchodcu Vladimíra Mečiara na niekoľko dní odmlčal. Neprišiel ani na povolebné predsedníctvo SMERu minulý týždeň. Uplynulý víkend ale prehovoril a nikoho nenechal na pochybách, že SMER je v úpadku. Symptómy, ktoré sprevádzali záver vládnutia Mečiara i Dzurindu sa naplno prejavili: BUBLINA a PARANOIA.                                                                                    

Roberta Fica a predsedníctvo SMERu už poradcovia, PR manažéri, sponzori a aj sami jeho členovia uzavreli do bubliny. Prehra je víťazstvom, strata je vlastne ziskom, ľudia im dôverujú a výsledky volieb do VÚC vlastne o ničom nevypovedajú. Asi tak by sa dali zhrnúť premiérove slová, že „výsledky krajských volieb nie sú zrkadlom pre činnosť súčasnej vlády a nie sú pre Smer-SD fiaskom“, veď predsa majú dvoch županov a 88 poslancov, čo je najviac zo všetkých strán. A že teda nie je ani dôvod, aby z vedenia strany odstupovali nejakí podpredsedovia. O tom, že by napríklad kauzy SMERu a osobitne ministra Kaliňáka pôsobili mobilizačne na voličov, ktorí prišli vo väčšom počte k regionálnym voľbám ako obvykle a hlasovali proti SMERu, ani zmienka. Naopak, BUBLINA vrátila úder regionálnym štruktúram, ktoré si hlavu Kaliňáka žiadajú a premiér „nevylúčil zmeny, ktoré by mohli nastať na iných úrovniach“.

Aj druhý symptóm dlhého vládnutia – PARANOIA, sa začal naplno prejavovať. V sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér nahlas zauvažoval, že najväčším nebezpečenstvom pre slovenskú politickú scénu sú vlastne nezávislí kandidáti, ktorí získali vo voľbách do VÚC najviac mandátov, lebo ich financovanie je nejasné. „Nevieme, kto za nimi stojí“, obáva sa R. Fico. Neviem, či to bol rovno pokyn pre Finančnú správu, Sociálnu poisťovňu, Ministerstvo vnútra a NAKA, aby začali „preverovať“ nezávislých kandidátov, financovanie ich kampaní a ich darcov, ale vylúčiť sa to nedá.

Zhrnuté a podčiarknuté, tieto voľby boli začiatkom konca SMERu. Demokratická pravica by však nemala zaspať na vavrínoch. Jej kandidáti totiž nevyhrávali preto, lebo boli najlepší. Vyhrávali preto, lebo ľudia rozladení neriešenými kauzami a aroganciou moci hlasovali proti SMERu. Budúcoročné komunálne voľby preto budú druhým dejstvom v zápase so SMERom. Až tie ukážu, či sa demokratická pravica dokáže naozaj spojiť na spoločných a, predovšetkým, víťazných kandidátoch v mestách a obciach.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?