Najprv zbrane, potom zdravie. Ako za totality

Autor: Viliam Novotný | 27.11.2017 o 9:59 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  2048x

Skúste zájsť do ktoréhokoľvek nákupného centra vo vašom okolí, potom do pobočky niektorého mobilného operátora či banky a nakoniec sa zastavte v najbližšej okresnej či fakultnej nemocnici. 

Ten rozdiel vyráža dych. Z 21. storočia ste zrazu v 70 –tych, 80 -tych a niekedy aj v 60 -tych rokoch minulého storočia. Ani naša armáda na tom nie je o nič lepšie a vyžaduje modernizáciu. Vláda R. Fica však prijala rozhodnutie ako za totality – najprv kúpime zbrane, potom sa možno ujde aj na zdravie.

Priemerný vek nemocníc na Slovensku je pritom 44 rokov. Sú staré a schátrané. Ich modernizácia postupuje neuveriteľne pomaly. Večne sa zadlžujúce všeobecné nemocnice nemajú na investície a tie, ktoré prichádzajú, sú najmä v štátnych nemocniciach doslova rozkradnuté. Podľa NKÚ sú nákupy v štátnych nemocniciach predražené o 32 až 167% a dlhy voči dodávateľom presahujú o 27% hodnotu ich majetku. Image štátneho zdravotníctva len trochu vylepšuje 5 štátnych nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti, ktoré sa zmodernizovali, sú v zisku a ukazujú cestu do budúcnosti.

O nič lepšie to nie je ani v bývalých okresných nemocniciach, ktorých zriaďovateľom sú samosprávne kraje. Mnohé z nich boli prenajaté a celý proces bol spojený s veľkými očakávaniami ohľadom ich budúcnosti. Minulý týždeň však bol pomyselným prelomom. Po 30 rokoch totiž na Slovensku otvorili novopostavenú všeobecnú nemocnicu. Stojí v Michalovciach a postavila ju spoločnosť Svet zdravia v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Osem moderných operačných sál, vyše tri stovky lôžok, pôrodné izby, komplexná rádiodiagnostika či moderná architektúra spolu za 34 mil. eur. Taká je nemocnica novej generácie v Michalovciach, do ktorej sa už v decembri začnú sťahovať pacienti.

Tu sa otvára úplne logická otázka. Keď vie súkromník postaviť za 34 mil. eur novú nemocnicu s 300 lôžkami, prečo štát nepostaví také nemocnice aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Prešove, Žiline, Trenčíne, Trnave a v iných mestách a tiež neposkytne pacientom starostlivosť na úrovni 21. storočia? Otázne je, či to vlastne vláda vie, chce a má za čo postaviť.

Ak by totiž nemocnice staval štát, nestáli by 34 mil. eur, ale omnoho viac. Spomeňme si na 120 lôžkovú nemocnicu Sv. Michala postavenú Kaliňákovym rezortom za 50 mil. eur a na závažné podozrenia o neuveriteľných predraženiach jej vybavenia. Či na kauzu urgentného príjmu v Košickej univerzitnej nemocnici za 26,9 mil. eur, pri ktorej sa traja podnikatelia prostredníctvom firmy, ktorá realizovala verejné obstarávanie dohadovali, kto z nich vyhrá verejnú súťaž a kto dá akú ponuku na výstavbu. Samozrejme nemôžeme v tejto súvislosti nespomenúť ani 30 ročnú telenovelu hľadania optimálnej verzie výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Najprv mala byť na Rázsochách, po preinvestovaní 33,2 mil. eur sa projekt v roku 2003 zastavil. Potom ju prvá Ficova vláda chcela predsa dostavať za neuveriteľných 480 mil. eur. Druhá Ficova vláda nakoniec od megalomanského projektu upustila a pustila sa do prípravy PPP projektu. Tento pokus bol však od začiatku zbabraný, takže ani nemocnica s 900 lôžkami na Patrónke za 250 mil. eur nebude. Posledná Druckerova verzia je predsa len výstavba 580 lôžkovej nemocnice za 236 mil. eur na Rázsochách s rekonštrukciou starších nemocníc.

Takže odpoveď na otázku, či by vláda vedela postaviť nemocnice rovnako efektívne ako súkromník, je po skúsenostiach so štátnou tragikomédiou zvanou Rázsochy a úspešným príbehom novej Michalovskej nemocnice jednoznačná – nevedela!

Druhou otázkou je, či vláda chce a má za čo postaviť nemocnice. Po dočerpaní eurofondov totiž na modernizáciu zdravotníctva nebudú žiadne významné zdroje. Ale to je otázka priorít. Ak by vláda uprednostnila starostlivosť o chorých pred zbraňami, namiesto plánovaného nákupu 485 bojových obrnených vozidiel za 1,2 mld. eur by sa mohlo postaviť 35 takých nemocníc ako v Michalovciach naprieč Slovenskom. Akurát by ich nesmela predražene obstarávať a ešte drahšie stavať súčasná vláda.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?