Najprv zbrane, potom zdravie. Ako za totality

Autor: Viliam Novotný | 27.11.2017 o 9:59 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  2041x

Skúste zájsť do ktoréhokoľvek nákupného centra vo vašom okolí, potom do pobočky niektorého mobilného operátora či banky a nakoniec sa zastavte v najbližšej okresnej či fakultnej nemocnici. 

Ten rozdiel vyráža dych. Z 21. storočia ste zrazu v 70 –tych, 80 -tych a niekedy aj v 60 -tych rokoch minulého storočia. Ani naša armáda na tom nie je o nič lepšie a vyžaduje modernizáciu. Vláda R. Fica však prijala rozhodnutie ako za totality – najprv kúpime zbrane, potom sa možno ujde aj na zdravie.

Priemerný vek nemocníc na Slovensku je pritom 44 rokov. Sú staré a schátrané. Ich modernizácia postupuje neuveriteľne pomaly. Večne sa zadlžujúce všeobecné nemocnice nemajú na investície a tie, ktoré prichádzajú, sú najmä v štátnych nemocniciach doslova rozkradnuté. Podľa NKÚ sú nákupy v štátnych nemocniciach predražené o 32 až 167% a dlhy voči dodávateľom presahujú o 27% hodnotu ich majetku. Image štátneho zdravotníctva len trochu vylepšuje 5 štátnych nemocníc transformovaných na akciové spoločnosti, ktoré sa zmodernizovali, sú v zisku a ukazujú cestu do budúcnosti.

O nič lepšie to nie je ani v bývalých okresných nemocniciach, ktorých zriaďovateľom sú samosprávne kraje. Mnohé z nich boli prenajaté a celý proces bol spojený s veľkými očakávaniami ohľadom ich budúcnosti. Minulý týždeň však bol pomyselným prelomom. Po 30 rokoch totiž na Slovensku otvorili novopostavenú všeobecnú nemocnicu. Stojí v Michalovciach a postavila ju spoločnosť Svet zdravia v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Osem moderných operačných sál, vyše tri stovky lôžok, pôrodné izby, komplexná rádiodiagnostika či moderná architektúra spolu za 34 mil. eur. Taká je nemocnica novej generácie v Michalovciach, do ktorej sa už v decembri začnú sťahovať pacienti.

Tu sa otvára úplne logická otázka. Keď vie súkromník postaviť za 34 mil. eur novú nemocnicu s 300 lôžkami, prečo štát nepostaví také nemocnice aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Prešove, Žiline, Trenčíne, Trnave a v iných mestách a tiež neposkytne pacientom starostlivosť na úrovni 21. storočia? Otázne je, či to vlastne vláda vie, chce a má za čo postaviť.

Ak by totiž nemocnice staval štát, nestáli by 34 mil. eur, ale omnoho viac. Spomeňme si na 120 lôžkovú nemocnicu Sv. Michala postavenú Kaliňákovym rezortom za 50 mil. eur a na závažné podozrenia o neuveriteľných predraženiach jej vybavenia. Či na kauzu urgentného príjmu v Košickej univerzitnej nemocnici za 26,9 mil. eur, pri ktorej sa traja podnikatelia prostredníctvom firmy, ktorá realizovala verejné obstarávanie dohadovali, kto z nich vyhrá verejnú súťaž a kto dá akú ponuku na výstavbu. Samozrejme nemôžeme v tejto súvislosti nespomenúť ani 30 ročnú telenovelu hľadania optimálnej verzie výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Najprv mala byť na Rázsochách, po preinvestovaní 33,2 mil. eur sa projekt v roku 2003 zastavil. Potom ju prvá Ficova vláda chcela predsa dostavať za neuveriteľných 480 mil. eur. Druhá Ficova vláda nakoniec od megalomanského projektu upustila a pustila sa do prípravy PPP projektu. Tento pokus bol však od začiatku zbabraný, takže ani nemocnica s 900 lôžkami na Patrónke za 250 mil. eur nebude. Posledná Druckerova verzia je predsa len výstavba 580 lôžkovej nemocnice za 236 mil. eur na Rázsochách s rekonštrukciou starších nemocníc.

Takže odpoveď na otázku, či by vláda vedela postaviť nemocnice rovnako efektívne ako súkromník, je po skúsenostiach so štátnou tragikomédiou zvanou Rázsochy a úspešným príbehom novej Michalovskej nemocnice jednoznačná – nevedela!

Druhou otázkou je, či vláda chce a má za čo postaviť nemocnice. Po dočerpaní eurofondov totiž na modernizáciu zdravotníctva nebudú žiadne významné zdroje. Ale to je otázka priorít. Ak by vláda uprednostnila starostlivosť o chorých pred zbraňami, namiesto plánovaného nákupu 485 bojových obrnených vozidiel za 1,2 mld. eur by sa mohlo postaviť 35 takých nemocníc ako v Michalovciach naprieč Slovenskom. Akurát by ich nesmela predražene obstarávať a ešte drahšie stavať súčasná vláda.

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných ľudí

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Vidíte, čo sa odohráva na STU

Dve základné podmienky, ktoré akademici na STU nezvládli.


Už ste čítali?