Žalostné skúsenosti s eZdravím v nemocniciach

Autor: Viliam Novotný | 22.1.2018 o 13:16 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1475x

Po 3 týždňoch ostrej prevádzky môžeme pokojne konštatovať, že eZdravie nefunguje. Desať rokov príprav a 80 až 120 mil. eur minutých na jeho budovanie. 

Elektronické zdravotníctvo malo od januára zvýšiť bezpečnosť a komfort pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Od tohto cieľa nás ale delia roky. V médiách sa často hovorí o problémoch ambulancií, o nič lepšia však nie je situácia ani v nemocniciach.

Slovenský eHealth bol dlhé roky ako Yetti, všetci o ňom hovorili, a nikto ho nevidel. Potom sa v decembri minulého roka predsa len zjavil. Zdravotníci začali dostávať elektronické kartičky na vstup do eHealthu.

Prebratie kartičky na pošte či v podateľni nemocnice bol pre nich zároveň aj prvý kontakt s elektronickým zdravotníctvom. Od januára s ním mali všetci začať pracovať. Lenže nezačali, lebo ambulanciám a lekárňam chýbajú čítačky alebo software alebo pripojenie na internet a všetci si systém skúšajú až teraz za chodu. O nič lepšia situácia nie je ani v nemocniciach.

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sme pripojili čítačky na elektronické kartičky k tým starým počítačom, ktoré máme. Nikto ich ale doteraz nepoužil. Keď vyšetrujeme ambulantného pacienta, zobrazí sa na obrazovke okno s výzvou na vloženie elektronickej kartičky.

Či kliknete na OK alebo na X a ikonu zrušíte, pokračujete ďalej. Nikto z nás kartičku nevkladá, ktovie prečo sme na to ešte nedostali pokyn. Potom dosť kostrbato napíšete nález pacienta a ešte nepochopiteľnejším algoritmom ho uložíte a vytlačíte. Predtým sa znovu zjaví rovnaká ikona ako na začiatku, ktorú rovnako potvrdíte alebo zrušíte. Pozor ale na chybu, stačí jeden zlý klik, všetko sa stratí a môžete písať od začiatku.

Prvé dni tak napísanie a vytlačenie nálezu trvalo dvakrát dlhšie ako obvykle. A nie vždy sa to podarilo vytlačiť s oficiálnou hlavičkou nemocnice. Ešteže máme mobily, medzi ambulanciami a oddeleniami sa tak často lekári namiesto liečenia presúvajú pre zúfalé volanie kolegu z inej ambulancie: „Ako to mám uložiť, preniesť, vložiť?  Ako napísať žiadanku na CT alebo MRI?“. Čo sa týka vedenia dokumentácie hospitalizovaných pacientov, tá funguje podľa starého nemocničného informačného systému a eHealth ignoruje. Nie je jasné iba to, čo z toho, čo od januára v nemocnici napíšeme, sa v eHealthe centrálne vlastne ukladá, ak nepoužívame elektronické kartičky.

Asi v takom stave je elektronické zdravotníctvo tri týždne po spustení. Odhad Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hovorí, že asi len 50% poskytovateľov nabehne do konca  januára na elektronické predpisovanie liekov či elektronické ukladanie vyšetrení do celoslovenského systému. Napriek úprimnej snahe Druckera a NCZI v ostatných dvoch rokoch je nábeh systému pripravený žalostne. Pacienti sa tak musia obrniť ešte väčšou trpezlivosťou ako doteraz, keďže lekári, sestry aj lekárnici sa učia nevyskúšaný nový systém používať za chodu. Aby toho na nich nebolo málo, okrem toho elektronického pre istotu musia viesť aj pôvodné "papierové" zdravotníctvo. Tak a na toto treba fakt pevné nervy.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?