Vlastizrada alebo neschopnosť, pán minister?

Autor: Viliam Novotný | 26.2.2018 o 9:56 | (upravené 26.2.2018 o 10:01) Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1928x

Najprv zmizla munícia, potom začali opravovať 30 ročné vyslúžilé sovietske stíhačky, na to zrušili tender na radary a teraz nelieta naraz všetkých 12 vojenských vrtuľníkov.

SNS má síce plné ústa národno-štátnych záujmov, ale pod ich vedením za dva roky prudko klesla bojaschopnosť slovenskej armády. Čo sa to vlastne deje?

Najskôr zmizli z muničných skladov ručné protitankové granáty (RPG) tzv. pancierové päste, potom sa stratili pechotné granáty a od leta minulého roka sa hľadá 300 tisíc nábojov do malokalibroviek. Podľa neoficiálnych informácií armáda nepriznala aj ďalších päť krádeží starších samopalov, guľometov a munície. Kauza sa doteraz nevysvetlila, minister obrany Gajdoš (SNS) sa raz odvoláva na políciu, inokedy zase na inventarizáciu.

Nasledovalo ďalšie nepochopiteľné rozhodnutie ministerstva obrany, ktoré ešte nepochopiteľnejšie schválila vláda. Plánovaný nákup alebo prenájom nových stíhačiek sa posunul skoro o jeden celý rok, miesto toho sa naďalej opravujú viac než 30 rokov staré sovietske MIG-29.

A len nedávno, začiatkom februára, ministerstvo obrany prekvapivo zrušilo medzinárodný tender na nákup nových radarov. Pritom tento tender reagoval na naliehavé požiadavky Ozbrojených síl SR. Slová prekvapeného bývalého ministra obrany za SMER Glváča hovoria za všetko: „Neviem, čo sa muselo stať, keď tí istí ľudia vtedy pri vyhlasovaní medzinárodného tendra tvrdili, že radary vzhľadom na ruské embargo sa nedajú opraviť a musíme ich do roka vymeniť a teraz tvrdia, že máme čas. Kladiem si otázku, či našli nejakého dodávateľa, pretože sankcie stále trvajú, alebo si ich dokážu opraviť svojpomocne?“

Ministerstvo obrany však občas dokázalo aj „prekvapiť“, a to nielen kauzou „kapitán Danko“. To vtedy, keď na jeseň minulého roka oznámilo, že plánuje nakúpiť 485 bojových obrnených vozidiel za 1,2 mld. eur. Je pravdou, že mnohí odborníci sa pri tomto obrovskom čísle začudovali, no ale ministerstvo obrany si stálo za svojim. No, kto by im už neveril, veď sú to skutoční profesionáli!?

O ich naozaj „profesionálnom“ prístupe nás v ostatných dňoch presvedčila aj najnovšia kauza vrtuľníkov Mi-17, ktorým armáda náhle stopla prevádzku. Na verejnosť sa dostali vážne podozrenia, že dokumentácia o opravách motorov týchto vrtuľníkov mohla byť sfalšovaná. Inak povedané, nikto vlastne nevie, či lietať na nich je bezpečné. Ešte šťastie, že ministerstvo vnútra má nové vrtuľníky Black Hawk, lebo keby spadlo nejaké lietadlo na našom území, ani by sme po ňom nevedeli letecky pátrať.

Za všetky tieto škandalózne kauzy ostatných dvoch rokov nesie plnú politickú zodpovednosť minister obrany Gajdoš (SNS). Zamyslieť sa ale treba nad otázkou, čo je príčinou týchto káuz. Je to plánované oslabovanie bojaschopnosti našej armády hraničiace s vlastizradou? Alebo snaha nahrať obchodníkom so zbraňami, priekupníkom s kradnutou muníciou či opravárenským firmám kšeft? Alebo je to len neschopnosť vedenia ministerstva obrany na čele s ministrom? Odpoveď si môžeme len domýšľať.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

Autorská strana Jakuba Fila

Je to akoby sme si v garáži pustili motor a ešte aj pridávame plyn

O klíme si kladieme falošné otázky.


Už ste čítali?