Košice - európsky športový prepadák

Autor: Viliam Novotný | 22.5.2018 o 10:06 | Karma článku: 2,42 | Prečítané:  1299x

Keď v roku 2016 získali Košice titul „Európske mesto športu“, fanúšikovia sa v metropole východu potešili, aký že to nebývalý rozvoj naše mesto očakáva.

Po dvoch rokoch môžeme pokojne konštatovať, že to bol neskutočný prepadák. Nové vedenie mesta bude musieť doslova nanovo vystavať šport v Košiciach, od podpory mládežníckych športových akadémií, cez školské ihriská a telocvične, až po dôstojné zázemie pre vrcholový šport.

Pritom v roku 2016 to vyzeralo celkom nádejne. Počet behov v Košiciach začal geometricky narastať a mesto slávne najstarším maratónom v Európe sa stávalo skutočnou „Mekkou“ bežcov. Aj dnes je každú chvíľu v Košiciach nejaký ten „run“. Môžeme sa tomu len tešiť, beh má v Košiciach dlhú tradíciu a tisíce prívržencov. No ale žiaľ, to by bolo k rozvoju športu v rámci projektu Košice - EMŠ 2016 aj všetko.

Na jar 2017 totiž prišla ťažká rana pre šport v Košiciach. Futbalový klub FC VSS Košice, nasledovník MFK, po vybojovaní postupu do 1. ligy oznámil, že končí. Doslova sa zlikvidoval pred očami nečinného magistrátu. Na jar roku 2018 prišli ďalšie dve skoro nepochopiteľné správy. Slávny ženský basketbalový klub Good Angels Košice po 15. titule majstrov Slovenska skončil a rovnaký osud očakáva aj košických býkov – klub KB Košice, tohtoročných finalistov mužskej basketbalovej ligy. Dôvody funkcionárov sa točili vždy okolo dvoch tém, nový zákon o športe a macošské správanie mesta. Prepáčte, ale nový zákon o športe platí aj v Trnave, v Trenčíne či v Žiline, a že by sa tam rušili futbalové kluby, sme nezachytili. Zdá sa mi ale, že prístup mesta Trnava, Trenčín, či Žilina k futbalu je značne rozdielny v porovnaní s Košicami.

Príbeh týchto troch klubov však predbehol iný. Košice boli dlhé desaťročia považované za baštu slovenskej hádzanej. Nelichotivá finančná situácia však v roku 2014 viedla k zániku klubu MHK Košice. Jeho mladý nasledovník – hádzanársky klub Košice Crows, v súčasnosti bojujúci o postup „len“ do najvyššej súťaže, si zaslúži najmä náš obdiv a hlavne podporu mesta. Ak k tomu pripočítame výrazný výsledkový pokles slávneho 10 násobného majstra - hokejistov HC Košice, nie je sa v Košiciach naozaj čím chváliť.

Nové vedenie mesta bude musieť od budúceho roka doslova nanovo vystavať šport v Košiciach. Predovšetkým je nevyhnutné konečne postaviť Košickú futbalovú arénu, na ktorú je v súčasnosti k dispozícii sotva polovica prostriedkov a jedna stavebná diera na bývalom Všešportovom areály. Mesto bude musieť zároveň umne podporiť kluby Lokomotíva Košice a FK Košice – Vyšné Opátske v ich snahe dostať sa do 1.ligy, napr. aj prenajímaním arény za symbolickú sumu. Veď načo je štadión, ak tam nemá kto hrať?

Mesto však musí pomôcť nielen futbalu, ale aj košickému basketbalu, napríklad opravou Starej športovej haly. Nesmieme však zabúdať ani na iné športy. Košičania by si naozaj zaslúžili vlastný aquapark  - spojením Mestskej krytej plavárne a kúpaliska Červená hviezda, čím podporíme nie len šport, ale aj turistický ruch v meste. Každý z nás vidí, v akom stave sú športoviská a telocvične pri základných školách. Ich postupná modernizácia a obnova sa ukazuje nevyhnutnou, aby mali naše deti dôstojné podmienky na športové aktivity a aby vôbec mali nejaký priestor na šport.

Patrím medzi tých Košičanov, ktorí chcú z Košíc spraviť skutočnú metropolu a vrátiť ju do 1. ligy a nielen vo futbale.

Autor je kandidátom na primátora mesta Košice

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Minúta po minúte: Pokračuje celoplošný skríning na covid

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.


Už ste čítali?