To je zlý žart - sestrám pridali 13,10 eur

Autor: Viliam Novotný | 15.2.2019 o 17:18 | (upravené 15.2.2019 o 20:36) Karma článku: 7,80 | Prečítané:  3170x

Výplaty, ktoré v týchto dňoch prichádzajú slovenským sestrám na účty, sú pre nich nepríjemným sklamaním. Januárové zvýšenie platov o 13,10 eur totiž pripomína skôr zlý žart. Ministerstvo zdravotníctva sa asi zbláznilo.

Zvýšiť tarifné platy pre vysokoškolsky vzdelané bakalárky o 13,10 eur z 846,90 eur v roku 2018 na 860 eur v tomto roku je výsmech. O to viac, že bývalým zdravotníckym asistentom, po novom „praktickým“ sestrám, so stredoškolským vzdelaním sa tarifné platy zvyšujú o 91,20 eur zo 700,80 eur v roku 2018 na 792 eur v tomto roku. Výrazne sa tým znížil aj platový rozdiel medzi vysokoškolskými sestrami a stredoškolskými zdravotníckymi asistentmi len na 68 eur miesto minuloročných 146,10 eur. Tieto platové kotrmelce ešte viac zvýšia už aj tak výrazné personálne napätie na oddeleniach našich nemocníc. O to viac, že v mnohých nemocniciach sa z dôvodu „zvyšovania“ platov rozhodli znížiť či zrušiť pohyblivé zložky mzdy.

Po minuloročnom nešťastnom nápade ministerstva zdravotníctva na „vytvorenie“ praktických sestier zo stredoškolských zdravotníckych asistentov, je toto ďalší krok na vyhnanie kvalifikovaných sestier zo slovenského zdravotníctva. Nedostatok sestier pritom nie je žiadnou budúcou hrozbou, ale skutočnosťou. Sestry nechýbajú len v regiónoch, ale už aj v univerzitných nemocniciach. Na trhu práce sú vyhľadávaným a chýbajúcim artiklom. Počet sestier na 1000 obyvateľov je na Slovensku hlboko pod priemerom OECD. A situácia sa bude len zhoršovať, lebo vekové rozloženie v tejto profesii je nanajvýš nepriaznivé. Silné ročníky sa pomaly blížia do dôchodkového veku a mladých sestier pribúda v zdravotníctve pomenej. Ak ešte uvážime, že Slovensko je jednou z najrýchlejšie starnúcich krajín EÚ, nároky na zdravotníctvo a sociálne služby budú len narastať.

Nápady súčasnej vlády však riešenie sesterskej krízy neprinesú. Teda ani prijímanie veľkých počtov študentov SZŠ a fakúlt ošetrovateľstva, ani „vyrábanie“ tzv. praktických sestier zo zdravotníckych asistentov, ani návrat „len“ k stredoškolskému vzdelaniu sestier a už vôbec nie zarovnávanie rozdielov v ohodnotení medzi jednotlivými kategóriami situáciu nevyriešia. Týmito opatreniami len pripravíme viac zdravotníkov pre západoeurópske nemocnice a sociálne zariadenia, alebo znížime odbornosť budúcich sestier, čo sa prejaví v úrovni zdravotnej starostlivosti.

Teda aké sú riešenia? Zlepšenie pracovných podmienok v nemocniciach, ambulanciách a sociálnych zariadeniach by mohlo byť dobrým začiatkom. Ďalším krokom je posilňovanie kompetencií sestier, ktoré by mohli v budúcnosti preberať ďalšie činnosti rovnako nedostatkových lekárov. Zároveň ale treba urobiť poriadok s celým systémom vzdelávania sestier vo vzťahu k reálnym potrebám poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ale to najdôležitejšie je zlepšenie ohodnotenia sestier s dôrazom na diferenciáciu vo vzťahu k odbornosti, kompetenciám, kvalite a výsledkom. To čo predviedlo ministerstvo zdravotníctva s tarifami na tento rok sa už nikdy nesmie opakovať!

Autor je predsedom strany ŠANCA

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?