Sto dní aktivistu Polačeka v Košiciach

Autor: Viliam Novotný | 27.3.2019 o 14:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2727x

100-dňový košický primátor Polaček zorganizoval povolebnú show pre občanov. Ukazuje sa, že zmena nastavenia tzv. občianskeho aktivistu z PROTI na ZA sa jeho zvolením do funkcie neudeje.

Za 100 dní „porazili“ EEI v Košiciach, vymenili manažmenty mestských podnikov, reorganizujú mestskú políciu, zrušili predražené projekty, pripravujú protikorupčný audit, zrušili európsky mládežnícky olympijský festival (EYOF), pracujú na aquaparku a spomenuté boli aj ďalšie „veľké“ úspechy. Aspoň tak to včera prezentoval 100-dňový košický primátor Polaček na povolebnej show pre občanov. Ukazuje sa, že zmena nastavenia tzv. občianskeho aktivistu z PROTI na ZA sa zvolením do funkcie neudeje.

Už pri príchode do Historickej radnice, kde sa odpočet prvých 100 dní primátora vo funkcii mal uskutočniť, prekvapilo Košičanov množstvo mestských policajtov. Neviem, či sa očakávali narušitelia verejného poriadku, alebo sa primátor ešte stále obáva „atentátu“ na svoju osobu, ale k žiadnym incidentom nedošlo.

Prebiehalo to ako pravá americká predvolebná talk-show, akurát po voľbách. Pódium sa rozsvietilo, nám v hľadisku svetlo vypli a ako v kine sme sa pozerali na predvolebný film o Polačekovi, film o náročnom pracovnom dni Polačeka a potom aj na samotného primátora Polačeka. Ten, žmúriac oči pred žiarou reflektorov, odpovedal svojmu moderátorovi na pripravené otázky, ku ktorým pokračovala prezentácia. Dozvedeli sme sa, že pán primátor pracuje od 7.00 ráno do polnoci, že mu môžeme písať na jeho mail okamžite, ak nám niečo napadne a že chodí na kontrolné dni v mestských častiach. Dokonca pred voľbami čelil aj anonymom o výbuchoch volebných áut.

Srdcom jeho prezentácie bolo odhalenie - za všetko zlé v meste môže Raši a SMER. V meste bol nastavený provízny systém, roky nás okrádali cez parkovací systém EEI a najviac „huncútstiev“ sa robilo v mestských podnikoch. Na magistráte preto vzniká oddelenie auditu a kontrolingu a urobí sa protikorupčný audit, ktorého závery sa majú použiť na súdoch.

Ďalšiu skupinu 100 dňových výsledkov by sa dalo nazvať – čo sme v meste zrušili. Zastavila sa príprava modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom, zrušil sa projekt Mlynský náhon a škrtli sa 3 milióny eur z mestského rozpočtu na Národné tenisové centrum. Dozvedeli sme sa, že mesto megalomanský projekt s otváracou strechou nepotrebuje. NTC síce chceme, ale inde v meste a lacnejšie. Zrušila sa aj mládežnícka olympiáda EYOF, na ktorú nám vláda síce chcela dať 12 miliónov eur a náklady na samotnú organizáciu by boli 13 miliónov eur, ale bez obnovy a modernizácie športovísk. Mestské zastupiteľstvo preto radšej zvolilo postupnú obnovu športovísk za mestských 10 miliónov eur bez stresu z olympiády.

Za najväčší úspech bolo prezentované prevzatie parkovania do správy mesta. Samozrejme aj oblepenie parkomatov EEI čiernou fóliou je neklamným znakom „veľkého“ víťazstva. Košičania síce nemôžu platiť parkovné hotovosťou, ale len cez SMS alebo priamo z účtu cez QR kód a okresný súd v Košiciach o celej záležitosti len bude rozhodovať, ale primátor sršal optimizmom.

Hrozienkom na šľahačke bol samozrejme predvolebný sľub – aquapark. Pripravuje ho, údajne, v súčasnosti župan Trnka, ale riešenie je vraj na dohľad. Polaček ale nechcel povedať nič konkrétnejšie, aby vraj neprajníci neohrozili celý projekt.

Zlý stav mesta po predchodcoch, rušenie projektov, chaos s parkovaním a paranoja z neprajníkov, asi tak by sa dalo zhrnúť úvodných 100 dní v podaní košického aktivistu -primátora Polačeka. Spor s EEI svojou netrpezlivosťou a neznalosťou zbabrali tak, že súdna dohra na seba nedá dlho čakať. A všetkým, ktorí máme základné právne vedomie je jasné, že Košičanov to vyjde draho. Zrušenie mládežníckej olympiády je hanbou pre metropolu východu, ktorá sa naplno ukáže, ak to miesto Košíc zorganizuje Poprad alebo Šamorín. Ohrozenie Národného tenisového centra je zase nezodpovedným hazardom s veľkou investíciou do športu na východe. No, aspoň že v tom aquaparku sa okúpeme, vraj.

Autor je bývalým kandidátom na primátora mesta Košice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných ľudí

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Vidíte, čo sa odohráva na STU

Dve základné podmienky, ktoré akademici na STU nezvládli.


Už ste čítali?