Pellegriniho vláda minula 102 a ušetrila 12 miliónov!?

Autor: Viliam Novotný | 29.4.2019 o 19:24 | (upravené 29.4.2019 o 19:29) Karma článku: 1,68 | Prečítané:  632x

Vláda sa pustila do ich oddlženia nemocníc. Výsledok je katastrofálny. Záväzky štátnych nemocníc vo výške 102 miliónov eur síce vyplatili, ich dlh však na konci roka „klesol“ len o 12 miliónov eur.

Najprv nás ministerstvo zdravotníctva zabávalo ako konsoliduje svoje nemocnice. Minulý rok sa potom vláda pustila do ich oddlženia. Výsledok je katastrofálny. Záväzky štátnych nemocníc vo výške 102 miliónov eur sa síce vyplatili, ich dlh však na konci roka „klesol“ len o 12 miliónov eur. Ako je to vôbec možné? Fakultné a univerzitné nemocnice totiž bez mihnutia oka „vyťali“ nových 90 miliónov eur dlhu. „Manažérske poňatie“ riadenia nemocníc exministra Druckera zjavne zlyhalo rovnako ako všetky predchádzajúce pokusy SMERu.

Darmo ich odborníci upozorňovali, že oddlžovať netransformované nemocnice je ako liať vodu cez sito. Kažimír s Druckerom mali svoju hlavu. Naplánovali minúť 585 mil. eur na oddlženie zdravotníctva a 339 miliónov už aj „úspešne“ minuli. Z toho 200 mil. eur zhltli pohľadávky Sociálnej poisťovne voči nemocniciam, ale keďže ich odkúpili cez štátnu firmu DEBITUM, v účtovníctve nemocníc sa to ešte neprejavilo. Ďalších 29 mil. eur išlo na záväzky Národnej transfúznej služby a 113 mil. eur na staré záväzky nemocníc voči dodávateľov. Spomínaných 102 mil. eur si zo svojich záväzkov nakoniec odpísali samotné štátne fakultné a univerzitné nemocnice. Ich dlh sa však napriek tomu znížil len o 12 mil. eur. Vyplýva to z Informácie ministerstva zdravotníctva o vývoji dlhu za rok 2018.

Zvyk je železná košeľa a štátne príspevkové nemocnice ho ani tentoraz neporušili. Dlhodobo sa totiž zadlžujú pravidelným tempom 80 až 100 miliónov eur ročne. Druckerove kozmetické úpravy ich v tom vôbec nevyrušili. Zaviedli sa v nich síce „prvky podobné“ akciovým spoločnostiam ako dozorné rady a rady riaditeľov, „koordinuje“ ich Úrad pre riadenie podriadených organizácií na ministerstve zdravotníctva, realizujú sa pre nich centrálne verejné obstarávania, píšu svoje ozdravné plány a oddlžujú ich, no efekt žiadny.

Štátne príspevkové nemocnice sú jedným z najväčších problémov slovenského zdravotníctva. Ich dlh je na úrovni 667 mil. eur a denne narastá. Pre porovnanie: dlhová služba samosprávnych a rezortných nemocníc je už dlhé roky stabilná na úrovni cca 110 mil. eur a transformované nemocnice sa nezadlžujú. Po 13 rokoch je teda jasné, že SMER pre štátne nemocnice nemá riešenia. Táto výzva už čaká na nasledujúcu vládu.

Čo treba urobiť? Ako prvoradé sa ukazuje nahradiť politických nominantov v manažmente nemocníc odborníkmi. Štát ako vlastník najväčších nemocníc musí presadzovať zavedenie tvrdých rozpočtových obmedzení transformáciou nemocníc na neziskové organizácie alebo štátne akciové spoločnosti, čím prinúti nemocnice uskutočniť potrebné reštrukturalizačné zmeny. Zároveň to znamená zavedenie priamej zodpovednosti manažmentu za hospodárske výsledky nemocnice a zvýšenie transparentnosti ich hospodárenia – napríklad v podobe povinnosti podrobovať sa nezávislému vonkajšiemu auditu. Štátne aj samosprávne nemocnice, ktoré sa v minulosti transformovali, dnes fungujú lepšie ako netransformované nemocnice. Máme teda reálne skúsenosti, potrebujeme ich len využiť. Viac o riešeniach pre slovenské nemocnice na www.lepsienemocnice.sk.

Autor je predsedom strany ŠANCA

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?