Padla kosa na kameň a Kalavská na Fica

Autor: Viliam Novotný | 10.7.2019 o 9:52 | (upravené 10.7.2019 o 10:19) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2524x

Stratifikácia nemocníc nebude - odkázal Fico ministerke zdravotníctva „na hulváta” cez média. Dodal, že bez schválenia tohto projektu na politickom orgáne SMER-u a v koaličnej rade nemožno na vládu a do parlamentu predkladať nič.  

Aj Ficov vždy verný „exžupan“ Blanár pohotovo dodal, že to treba „dobre premyslieť"Jednoducho padla kosa na kameň. A Kalavská na Fica.

Ministerstvo zdravotníctva sa pritom už od jari chystalo na veľkú nemocničnú reformu. Jej súčasťou malo byť rozdelenie nemocníc do 3 kategórií, zatváranie oddelení, ktoré nespĺňajú kritéria počtu výkonov a zníženie počtu nemocníc poskytujúcich akútnu starostlivosť zo 68 na 42. Samozrejme, podozrenie, že sa jedná len o kamufláž pred voľbami, bolo dosť silné. Prečo sa SMER púšťa do reformy až v roku 2019, keď sú vo februári 2020 voľby? Ako obvykle začínajú zabávať verejnosť plánmi do budúcnosti, aby zastierali stav, do ktorého doviedli slovenské zdravotníctvo?

SMER totiž trestuhodne prehajdákal 4-ročné volebné obdobie v zdravotníctve, a to už po tretíkrát. Žiadne systémové zmeny, žiadne zlepšenie fungovania zdravotníctva pre pacientov. Naopak slovenské zdravotníctvo stále viac zlyháva pri zabezpečovaní svojich základných cieľov – zlepšovaní zdravotného stavu, spokojnosti a finančnej ochrany pacientov.

Stratifikácia nemocníc však bola aspoň náznakom systémovej zmeny. Lenže Fico bdie a rozumie duši prostého slovenského ľudu. Akonáhle zachytil reakcie z regiónov a z potenciálne dotknutých nemocníc, že by mohlo dôjsť pred voľbami k rušeniu oddelení či snáď celých nemocníc, udrel bez váhania. Ministerke Kalavskej sa teda stalo to isté, ako jej predchodcovi na jar 2017. Exminister zdravotníctva Drucker sa vtedy snažil zúfalým ozdravným plánom VšZP riešiť „prúsery“ svojich predchodcov a expremiér Fico jasne odkomunikoval, že tzv. „zajacoviny“ nebude tolerovať. Jeho „legendárny“ telefonát v priamom prenose generálnemu riaditeľovi štátnej zdravotnej poisťovne vo veci preplácania plienok pacientom zastavil akýkoľvek Druckerov pokus o čokoľvek.

Ministerka Kalavská sa pritom tomuto osudu snažila vyhnúť, prerokovala zámer stratifikácie nemocníc opakovane na zdravotníckom výbore parlamentu, s poisťovňami a získala aj Pellegriniho súhlas, len na Fica zabudla. Akoby nechápala realitu, že bez Fica nebude v SMERe nič. Teraz sa teda ministerka a jej tím chystajú vysvetliť reformu nemocníc na „politbyre“ SMERu „kovaným odborníkom na zdravotníctvo“ ako Fico, Blanár, Číž, Blaha a podobne. Výsledok je vopred jasný, podporu ľavicových demagógov sa na Slovensku pre reformy ešte nikdy nepodarilo získať.

Sumarizujme. Za 12 rokov v zdravotníctve sa teda SMERu nepodarilo zrealizovať žiadnu systémovú zmenu. Tunelovanie, predražené nákupy, bezbrehé vyberanie poplatkov, pacienti bez nároku na čokoľvek a odchádzajúci zdravotníci - to teda po nich napokon zostane ... a ešte „drísty“ o bezplatnom zdravotníctve.

Autor je lekár a predseda strany ŠANCA

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?