Reforma nemocníc je ako zlatá rybka

Autor: Viliam Novotný | 2.10.2019 o 19:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  482x

Nemocničná reforma smerujúca do parlamentu je ako zlatá rybka, každý si od nej želá niečo iné. Otázne je, komu čo splní a či vôbec. 

Premiér Pellegrini od nej očakáva, že si „súkromné nemocnice nebudú vyberať hrozienka z koláča“ a pacienti dostanú liečbu v okresných nemocniciach. Ministerka Kalavská zase očakáva, že sa každý včas dostane k špecialistom v koncových nemocniciach. Fico žiada, aby sa žiadna nemocnica nezavrela. Odborníci dúfajú, že sa aspoň čiastočne zachová konkurenčná súťaž a Danko chce stavať nové nemocnice. Toľko protichodných želaní by nesplnila ani zlatá rybka, nieto stratifikácia.

Už samotný fakt, že vláda minulý piatok schválila návrh zákona o stratifikácií nemocníc a posiela ho do parlamentu bez jasnej podpory SMERu a SNS svedčí viac o zápase vo vládnej koalícii ako o reformnom úsilí. Letná telenovela, ktorá predchádzala tomuto aktu, hovorí o všetkom. Najprv Fico na hulváta ministerke zdravotníctva Kalavskej cez média odkázal, že bez schválenia projektu na politickom orgáne SMERu nič nebude. Ministerka k nemu išla na „koberček“, a potom prišla s nápadom na ústavný zákon o reforme nemocníc. Fico sa tak do procesu snažil vtiahnuť opozíciu, aby sa vyhol akejkoľvek predvolebnej kritike z jej strany. Kalavská ale zistila, že dopísať do ústavy podmienky na zachovanie pôrodnice vo Svidníku nie je v súlade s legislatívou a začala nahlas uvažovať, že ústavný zákon nebude. Fico potom udrel druhýkrát a cez média odkázal, že „jeho“ poslanci za reformu v parlamente hlasovať nebudú, ak to bude obyčajný zákon. Premiér Pellegrini začal pomaly sťahovať chvostík a rozprávať, že vlastne by sa tá reforma dala urobiť aj Nariadením vlády či Vyhláškou ministerstva zdravotníctva, len aby sa vyhol konfrontácii so SMERom v parlamente.

A potom to prišlo, vláda schválila obyčajný zákon a posiela ho do parlamentu! Pellegrini teda Ficovi úder vrátil. Už teraz sa môžeme tešiť na parlamentné prerokovanie. Čo je obsahom zatiaľ najväčšej reformy v zdravotníctve, ktorú SMER za 12 rokov vládnutia vyprodukoval, pomaly ani nikoho nezaujíma. Dôležitejšie totiž je, kto nakoniec vyhrá - Fico alebo Pellegrini?

Mimochodom cieľom stratifikácie má byť rozdelenie nemocníc do 3 kategórií, zatváranie oddelení, ktoré nespĺňajú kritéria počtu výkonov a zníženie počtu nemocníc poskytujúcich akútnu starostlivosť zo 68 na 42. V akútnych nemocniciach sa majú dobudovať urgentné príjmy a určia sa maximálne čakacie lehoty na výkony, v ostatných nemocniciach sa akútne lôžka pretransformujú na chronické a sociálne.

Je to teda jedno z nevyhnutných riešení, ktoré bude musieť realizovať každá zodpovedná vláda, ak chce udržať rozsah poskytovanej nemocničnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Stratifikácia nemocníc presahuje horizont jedného funkčného obdobia, preto čím skôr sa do reorganizácie pustíme, tým máme väčšiu šancu, že udržíme lekárov a sestry a zabezpečíme dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Nič to ale nemení na skutočnosti, že SMER trestuhodne prehajdákal 12 rokov v zdravotníctve ničnerobením a tunelovaním a teraz, 4 mesiace pred voľbami, chce spúšťať reformu. Ako obvykle nás zabávajú plánmi do budúcnosti, aby zastierali stav, do ktorého doviedli slovenské zdravotníctvo. Pellegrini sa po vyrovnanom štátnom rozpočte chce aj nemocničnou reformou ukázať ako liberálny reformátor. Fico takú ambíciu nemá. Jeho zaujíma, aby primátori a dôchodcovia v okresných mestách nezapochybovali, že by im dovolil zavrieť nejaké oddelenie, nedajbože celú nemocnicu. Reforma nemocníc je teda ako zlatá rybka, každí ma od nej iné očakávania.

Autor je neurochirurg v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach a predseda strany ŠANCA.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?