Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kompetenčná vojna o postavenie sestier (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Sestra na Slovensku

Posilňovanie kompetencii sestier na Slovensku nič nevyrieši. Naše sestry sú vyhoreté, demotivované a ich počet v nemocniciach neustále klesá. Stojíme už teraz na hrane, pretože niektoré oddelenia budeme musieť zatvárať práve kvôli nedostatkom kvalifikovaných sestier a nie kvôli nedostatku lekárom. Na Slovensku chýbajú špecialisti. Ak my dáme väčšie kompetencie sestrám a náležite ich neohodnotíme, tak nám poodchádzajú aj tie, ktoré ešte teraz pracujú v nemocniciach. Ohodnotiť sestry = zvýšenie mzdy pre lekárov, pretože už teraz niektoré sestry majú viac ako neatestovaný lekár. Stačí sa porozprávať so setrami v nemocniciach ako pracujú, čo im chýba, ako musia byť jedna sestra a jeden asistent v nočnej zmene na 40 pacientov. Kde je potom KVALITA poskytovanej starostlivosti. NIKDE. Zvýšenie platu im nič nerieši, to nieje systémový krok. Posilnenie kompetencii zdravotnickému asistenovi beriem ako zúfalý krok ministerstva nahradiť sestry, ktoré už teraz chýbajú. O kvalite asistentov nebudem hovoriť, česť niektorým, ktorí sú fakt šikovný, ale keď sa pozrieme, čo nám vychádza zo stredných zdravotných škôl, tak budúcnosť ošetrovateľstva na Slovensku ide dole vodou. No Slovensku nikomu nejde o KVALITU, za ktorú sa tu často naši politici skrývajú, tu ide v prvom rade o biznis. Odborné spoločnosti sa k tejto problematike nevyjadrujú, primárom, prednostom, ... atď im je jedno že na oddeleniach často krát pracujú setry v nízkom počte, v prepočítaní na pacienta... Neexistujú normatíva na OAIM, KAIM, JIS, oddelenia... a keď, tak iba na papieri...
 
Hodnoť

Nuz

chcel by som vediet, ci autor clanku aj vie co sestry studuju na tych parodickych vysokych skolach? Zdravotna sestra po skonceni VS po praktickej stranke v podstate nevie viac ako ked nastupila na studium. Teoreticke predmety su nasukane tak, aby aspon ciastocne pokryvali akoze VS studium, ale pritom 50% su zbytocne. Proste toto ich kvazistudium by stacilo tak na bakalarske studium a s vystupom moznosti zastavat funkciu vrchnej sestry. Ved uz tolko sa diskutovalo o zruseni tejto VS, ale lobby je na Slovensku velmi velke. Este na dodatok, po zvyseni platov, zlepsil sa pristup sestier k pacientovi? Odpoved, asi tak ako u lekarov.
 

Možem iba..

súhlasiť. Zbytočne je študovať, len aby sa študovalo. Podľa mojej mienky, by v prvom rade, každý, kto chce byť zdravotnou sestrou aj lekárom, by mal absolvovať ako nultý ročník, najprv prax v nemocnici, robiť denne s pacientami, ako pomoc sanitárom a sestričkým i lekárom, ab vôbec pochopili, o čom táto služba ľuďom je.
Pretože, ten kto chce toto POVOLANIE , nie zamestnanie vykonávať, musí v prvom rade pochopiť, že LEKAR a SESTRIČKA i ostatný zdravotnícky personál, je tu pre PACIENTA a NIE NAOPAK. Pretože u nás sa žiaľbohu tak lekári/ česť výnimkám aj sestričky detto/ správajú, presne naopak, ako že pacient je tu pre nich. Mám šťastie, že poznám aj skutočných lekárov a sestričky, ale žiaľbohu, autor blogu, k ním nepatrí.
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Ako sa znásilňujú štatistiky nezamestnanosti za Matoviča 63
 2. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 61
 3. Peter Kollega: Papalášstvo od Mečiara po Beblavého 43
 4. Martin Greguš: Rozšírenie uhoľnej bane Turów - otvorená výzva ministrovi Jánovi Budajovi: STOP 36
 5. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 27
 6. Anton Kovalčík: Štyria jazdci apokalypsy... na webe. 27
 7. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 23
 8. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 21
 9. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 19
 10. Martin Droppa: Dni minulé v mojom zrkadle (20.) 18

Rebríčky článkov


 1. Naďa Mitanová: Neodoslané listy, pozabudnuté sny, záhrady zarastené burinou...
 2. Richard Gajarský: Šialené komentáre k článkom.
 3. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 4. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 5. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 6. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 7. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 8. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 9. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi
 10. Miriam Studeničová: Nepokoj duše


Už ste čítali?