Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Testovanie alebo očkovanie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Ach jaj ... .

Pri druhej vete som skončil a nebudem sa ďalej týrať :
" Jedno s druhým sa síce nevylučuje, ale Matovičova "protiepidemická zostava” by si mala urobiť jasno, na čo chce vrhnúť celú svoju energiu. "

Matovič sa môže vrhnúť len na testovanie ( čo najrozumnejšie organizované ), na vakcináciu sa vrhla Uršula / EK / EÚ a pochybujem , že sa komukoľvek z periférnych bezvýznamných satelitov podarí prednostne zohnať vakcínu ( a trúfne si to na úkor EÚ ... ), od schválených výrobcov .
Múdrosráči, táraji, gágaji a prďúsi útočia zo všetkých strán .
 

 

dodavky vakcin cez EU su katastrofalne pomale a EU zlyhala na celej ciare to niet pochyb (vid Izrael, Britania, India atd.) vakcin je dost len smeruju VDAKA EU inam !

ale aby toho nebolo malo, na Slovensko uz napriek pomalosti doslo 84900 vakcin (info zo vcera zo SME) a pouzili sme nieco (do vcera) cez 31000 co je cca len 1/3 ! preco ? pretoze nasa stredoveka protipandemicka komisia riesi lockdowny a testovanie ... uz ROK sa pripravujeme na to ze raz pride vakcina ako jedine riesenie a tito nasi mantaci za rok neboli schopni pripravit NIC !

Takze vakciny mame na policke a ludia zomieraju ... a otazka dna - kto za to moze ? Sulik :)))))))
 
Hodnoť

Pán bloger,

zle ste položili otázku.

Otázka aktuálne znie, viac testovať, aby sme vírusom už zasiahnuté osoby našli a na nejaký čas "odstavili z prevádzky", alebo ešte viac držať ľudí doma pri peci, aby sa vonku nemohli navzájom nakaziť.

Pri očkovaní v prvom rade rozdáva karty EU, ona rozhodne, že akým tempom, kedy, a v akých množstvách, či v akej typovej skladbe nám dodá vakcínu. Môžeme mať armádu očkovacích robotov, schopných zaočkovať denne státisíce občanov, ak EU týždenne dodá vakcíny v pár desaťtisícových množstvách, tak si nepomôžeme, očkovane bude viaznuť...
 

A ako ich

budeme drzat doma pri peci? Ani po prvom plosnom testovani nikto nekontroloval ci pozitivni dodrziavat karantenu a vtedy este bola vacsia ochota ludi dodrziavat opatrenia ako je teraz.
 

 

To nemáš toľko sebadisciplíny, aby si sám od seba zostal sedieť pri peci? Tak v pohode choď von, šír ten vírus ďalej, ale potom neplač, že v lete nemôžeš na dovolenku, lebo pandémia pretrváva, či ako čašník si natrvalo stratil prácu.

A ak o niekom vieš, že je pozitívny, a chodí von, nič nepokazíš, ak ho natrieš úradom...
 

a ako asi tak

moze mustt1 vediet, ci je niekto pozitivny, aby ho mohol natriet? Udaje o zdravotnom stave nie su verejne, a sukromna osoba pravo kontrolovat ich nema.

Na rozdiel od policie, ktora po plosnom testovani mohla kontrolovat prinajmensom namatkovo. Na rozdiel od hygienikov, ktori mozu policii nahlasit, ktore osoby maju kontrolovat, ci dodrziavaju karantenu.

Prd ti pomoze, ak sam opatrenia dodrziavas, ak ich nedodrziava tvoje okolie. Ale donutit okolie, aby ich dodrziavalo, je uloha statu. Nie moja, nie musst1ova.
 
Hodnoť

Odpoveď je myslím jasná

Testovanie ešte nikoho nevyliečilo...

Otázka je, čo je momentálne limitujúci faktor rýchlosti očkovania - či dostatok vakcín k dispozícii, alebo naša dobrá/zlá organizácia očkovania. Povedzte mi, ja dostatok informácii nemám.
 

Re. Tomáš Dérer.

Hlavným limitujúcim faktorom očkovania je logistika. Vakcíny totiž centrálne nakupuje EU, a ona ich potom proporčne, na základe počtu obyvateľov, postupne, vo väčších, či menších balíkoch rozdeľuje členským štátom, v závislosti od toho, ako ich sama dostáva od výrobcov. Teda my nevieme, že kedy a koľko vakcín dostaneme, a v akej typovej skladbe. Teraz sú už k dispozícii dva typy, a koncom mesiaca bude aj tretí výrobok.
A očkuje sa dvoma dávkami. Najprv dostaneš prvú dávku, a v závislosti od typu vakcíny o 3-6 týždňov druhú. Aj druhá dávka musí byť toho typu, ako bola prvá.

Je tam teda kopa neznámych, že kedy a čo, v akej typovej skladbe a v akom množstve príde? A systém toho občana musí nájsť dvakrát a nadirigovať ho na druhé očkovanie včas a tak, aby aj pri druhom očkovaní sa stretol tou istou vakcínou, ako pri prvom očkovaní. Už toto si vyžaduje šialenú logistiku a samozrejme aj disciplínu od občana, aby vtedy a tam išiel, kde a kedy ho čaká tá jeho vakcína.

Môže sa stať to, že očkovacie centrum síce dnes dostane ďalšiu zásielku vakcíny Pfizer, ale môže zajtra a pozajtra s ňou očkovať, keď už o tri dni treba začať dávať druhé dávky? Teda pokiaľ nemá istotu, že o tri dni dorazí opäť nejaká zásielka správneho typu, tak už túto dnešnú zásielku musí rezervovať, aby tí, už prv zaočkovaní včas dostali aj druhú dávku.

Limitujúcom faktorom je aj vytváranie očkovacích skupín. Teda treba absolútne prioritne zaočkovať Covid-zdravotníkov, záchranky, hasičov, policajtov v teréne a tú časť armády , ktorá je nasadená do boja s Covidom.
V druhej vlne treba zaočkovať zbytok zdravotníkov, lebo oni tvoria zálohu pre prípad výpadku Covid zdravotníkov.

A v tomto momente, keď vyššie menované skupiny sú hotové, ja osobne by som zrušil všetky možné a nemožné skupiny, začal by som masívne očkovať na jedinom základe, na veku. Všetky dohady, prekáračky typu, kto má mať prednosť, učiteľ, či rušňovodič, hrobár, či veterinár, bezdomovci, či rómske osady, poľnohospodár, či predavačka potravín, sú zbytočné a jalové, len sa hlúpo stráca čas, lebo očkovacie centrum nečinne bude vyčkávať na posledného favorizovaného rušňovodiča, ktorému akurát mešká vlak, a murárovi, ktorý bude po ruke, vakcínu nedá, aby sa nepredbiehalo.

Teda o čo menej favorizovaných skupín, o to menej zmätkov, jalových vyčkávaní. Ísť treba čo najskôr podľa veku, najstarší prví. Časť občanov povolávať do očkovacích centier, a paralelne viem si predstaviť aj komunitné plošné očkovanie, ak to výpočtové stredisko dokáže ustrážiť, a nebude to, že občan bude objednaný duplicitne...
Útulok pre bezdomovcov spočíta záujemcov, a druhý večer tam nabehne očkovacia rýchla rota a bez ohľadu na vek jedným vrzom zaočkuje každého bez ohľadu na vek, vrátane personálu.
V rómskej osade vajda, či starosta spíšu záujemcov, potom tam nabehne očkovacie komando, a v jeden deň pichnú každého. Alebo chceš osadníkov po jednom ťahať do okresnej nemocnice, každého na inú hodinu a minútu? To by tí analfabeti pekne domrvili, v Bratislave na Antolskej aj vzdelaní lekári mali problém prísť na presnú minútu!
A ak už sú už tam v osade, môžu zaočkovať aj všetkých bielych obyvateľov obce, bez ohľadu na ich vek.
To isté DSS. Prídu očkovači, a v jeden deň zaočkujú klientov, aj personál. Načo tam chodiť desať krát, lebo dnes očkujeme iba 90+, zajtra 85+ a pod. Jednou cestou treba vybaviť celý domov. Tak je to efektívne.

Takže takto by som to riešil ja, lenže ja som iba rušňovodič na penzii, teda o očkovacej stratégii rozhodne, skôr už rozhodol niekto iný a rôzne V.I.P. osoby to opakovane prepisujú vo svoj prospech...
 

Re. Tomáš Dérer.

Podľa prvej vety asi šialene nenávidíš Matoviča, a zbožňuješ Sulíka.

Máš pravdu v tom, že testovanie ešte nikoho nevyliečilo. Testovanie ale napomáha tomu, aby som ťa nenakazil, keď náhodou budem bezpríznakový, infekčný nosič vírusu a naopak.
Otestujú nás, ak sme nakazení, tak nás na nejaký čas odstavia z prevádzky, a tak nebudeme šíriť tú nemoc na ostatných.

Takže daj politiku bokom, dívaj sa na to z nadhľadu a konaj tak, aby si prežil ty, tvoja rodina a samozrejme aj ja...
 

takto

S tým prvým dlhým príspevkom súhlasím, koreluje s tým, čo o tom zatiaľ viem, čítal som atd. A myslím si, že práve na zvládnutie očkovania by sa mala sústrediť všetka energia, na organizovanie, chystanie, logistiku a všetko súvisiace. A tiež si myslím, že v komunitách (rôzneho druhu) by mali jedným vrzom očkovať všetkých, ktorí s očkovaním súhlasia.

Mrzí ma Tvoj druhý príspevok, mohol si si odpustiť. Vo vzťahu k politikom (akýmkoľvek) sa snažím riadiť rozumom, bez emócií. Takže "nenávisť" či "zbožňovanie" nemajú miesto. Matovič sa mi podľa všetkého doterajšieho konania (a nielen teraz, ale už 10-11 rokov) javí ako náladový sebastredný narcis so spasiteľským komplexom. To sa síce nebije s dobrým úmyslom, ale spasiteľský komplex neznamenám, že daný človek aj spasiteľom je; môže trpieť nedostatkom rozumu, nadhľadu či súdnosti, môže sa nezdravo uprieť na nejaké v podstate iracionálne riešenie a ignorovať ostatné (a opováži sa mu niekto oponovať, má po chlebe). Navyše neférový spôsob, akým z chýb a zlyhaní IM obviňuje ostatných okolo (Sulík je proste obzvlášť vítaný fackovací panák), je diskvalifikačný.

K plošnému testovaniu krátko: vyhlasovali ho za veľký úspech, nezvládali to dotiahnuť (trasovanie, vyhodnotenie,...). Testovanie je obrovská záťaž pre systém, zdravotníkov, ale aj pre testovaných občanov (čakanie v mrazoch, napríklad). Môže vyradiť alebo poslať na PN ďalších zdravotníkov, ktorí budú chýbať pri očkovaní. A tiež: Ag testy sú málo spoľahlivé, takže kope infekčných ľudí vyjde negatívny výsledok - akurát sú tým menej opatrní a roznášajú to nevedomky ďalej. Plusy a mínusy si spočítaj.

Takže na tvoju radu "daj politiku bokom atd." mám jedinú odpoveď: urobím, ako sám uznám za vhodné, Ok?
 

 

Politika musí ísť bokom na každej úrovni, jak hore v parlamente, tak dole medzi ľuďmi, inak boj s Covidom bude pomalší.

Možno som trocha paranoidný, a preto reagujem na Teba ostro, ale ešte stále je medzi nami priveľa popieračov Covidu, a už mi lezú na city. Ty si tú svoju vetu nedokončil, lenže ja mám také skúsenosti, že mnohí ľudia v mojom okolí do toho vybodkovaného potom vložia pokračovanie v tom zmysle, a preto toho šaša z Trnavy neposlúchnem. Myslím si ale to, že nateraz k týmto veciam napriek neraz katastrofálnym komunikačným defektom, jednoznačne Matovič má praktickejší prístup, a pri terajšom pomalom očkovaní, svojim vyhľadávaním a posielaním infikovaných do karantény, ešte veľmi dlho testy budú mať hlavné slovo v boji s Covidom. Preto tie komunikačné defekty prehliadam, všímam si to podstatné, ako poraziť Covid...

Určite nie sme v takej situácii, aby sme si mohli dovoliť taký luxus, ignorovať nariadenia vlády, či ÚVZ SR a brať zákon do vlastných rúk....

Ak Ty pri tom nepolitizuješ, o to lepšie, lebo o to skôr bude Covid na Slovensku minulosťou, rátajú sa pozitívne činy každého jedného človeka.
A áno, robiť si môžeš, čo uznáš za vhodné, ale musíš zostať v tých mantineloch, že sloboda Tvojho konania končí tam, kde začneš škodiť inému, či iným.
 

 

informacie zo vcera su 84900 dodanych vakcin a 31000 pouzitych davok ... to hovori samo za seba, o pomalosti dodavok cez EU samozrejme niet pochyb ale k tomu sa este pridava pomalost nasho ockovania
 

Ale naozaj nemôže byť

viac použitých dávok ako dodaných.
Otázka skôr je akým tempom budú dávky prichádzať, lebo o dva týždne už bude treba prevakcinovať prvých zaočkovaných a tempo zaočkovania nových sa začne znižovať pre nedostatok vakcín.
 

Tiež som tak počul/čítal

čiže vinou domácej neschopnosti, bordelu, zlej organizácie, zlyhávajúceho zdravotníctva (čím nemyslím samotných zdravotníkov, tí robia na 200%, čo môžu), sa u nás dosť rýchlo neočkuje ani tým materiálom, ktorý tu už fyzicky je.

A premiér s ministrom zdravotníctva či inými spolustraníkmi neriešia toto ako najvyššiu prioritu. Kdeže, radšej utestovať národ do nemoty, tam vrhnúť kapacity a ľudský potenciál, čo by mohol poslúžiť pri očkovaní. No comment...
 
Hodnoť

Plosne testovanie

Plosne testovanie su vyhodene peniaze, testy, zabity cas ludi, a nieci zarobok
Denne kazde jedno MOM stredisko vycisluje, ze valna, opakujem valna vacsina otestovanych su zdravi ludia, az aj nad 97%.
Nitra teraz tvrdi, ze chorych je 2,5%.
Ag testovanie iba ukazuje ako UVZ zle dohladava kontakty. Kazdy pozitivny z AG testu iba potvrdil, ze nebol DOHLADANY! Vsetky peniaze ma stat venovat na efektivne najdenie chorych. Az ked z 1000 otestovanych na PCR bude 1000 pozitivnych, az vtedy bude jasne, ze UVZ poslal na otestovanie iba chorych, ze tam neposiela zdravych.
Nechceme nahodou pretestovat populaciu, ci nema niekto zltacku, AIDS, TBC, tetanus a pod.? Tu nikomu nenapadne takto plytvat zdrojmi!
Preco by mala valna vacsina zdravych ludi byt vyblokovana malou skupinou pozitivnych a preco musia byt zavrety doma, nechapem tiez.
 

 

nebol dohladany lebo ludia kontakty aj cielene zamlcuju, poznam takych viac ... ja som sa dal otestovat PCRkom aj ked som sa dopocul ze kamarat kamarata bol pozitivny a necakal som na jeho vysledok, ale su ludia ktori chodia do roboty CHORI !!! s vyjadrenim ved je to len viroza ...

za aktualny stav moze nezodpovednost ludi, a testovanie to nevyriesi pretoze ti NEzodpovedni sa otestovat prinajhorsom vobec nedaju a ak ano tak nasledne aj tak budu kaslat na vsetky opatrenia ... To je aj dovod relativne nizkej pozitivity AG testov, nie je to len ich neucinnost, je to zlozenim ludi ktori tam chodia aj ked su nepovinne (mimo NR).
 

Ale dohladavanie

Ale system dohladavania nema byt typu: jedna baba povedala. Kvoli dohladaniu sa menil telekomunikacny zakon, z titulu zakonnika prace sa eviduje dochadzka, v obchodoch mohlo byt nariadene iba platenie kartou do mhd nastup len s cipovou kartou a pod. Potom je malina zistit kolko obcanov bolo naraz s tebou na jednom mieste. To ale by musel stat peniaze z AG testov nasmetovat inde.
 
Hodnoť

Už V.I.L. povedal :

testovať, testovať, testovať !
Pokiaľ nebude dostatok vakcín.
Rozumne !
Celoplošne ? Lokálne ? Verifikovať status PCR ? Atď. atď.
https://dennikn.sk/2222228/pot...
 
Hodnoť

Bojuje medzi sebou testovanie a

očkovanie.
Kompetentní akosi neberú do úvahy, že testovači aj očkovači sú tí istí zdravotníci inak pracujúci na svojich miestach alebo sú vyslaní posilniť covid tímy v nemocniciach.
Zdravotníci makajú na 150% a iní to sabotujú svojimi infantilnými rozhodnutiami.
Čo tak zmeniť zákon a preškoliť ministerských úradníkov a všetkých, ktorí boli prednostne, protekčne, mimo plánu očkovania, zaočkovaní a oni nech testujú a zdravotníci nech očkujú.
A keď budú všetci Krajčiovci a Matelkovci a Kollárovci (nemyslám rodiny, ale zamestnancov ich úradov)padať na hubu od každotýždenných testovačiek, keď príde k nim sociálka, že kvôli testovaniu sa nestarajú o deti, tak potom Matelko vytriezvie z testovacieho očarenia.
Prečítal som si v tejto diskusii niektoré naozaj výborné návrhy na spôsob očkovania, ale Krajči to určite nečíta, Matelko vôbec nie, ten len svoj FB profil.
Zase niečo, čo tu niekto pokafral a kafre.
P. S. Sulík to nie je.
 

 

testovanie bolo fajn pokial nebola vakcina, teraz ho treba sustredit na najkritickejsie okresy ( stym suhlasia uplne vsetci) a nie celoplosne, zadravotnicke kapacity sustredit na ockovanie. Doteraz sa zaockovali uz hadam vsetci papalasi ( po zamienkou "propagacie") a zopar zdravotnikov ...

Len by som chcel tych bezmozgovych papalasov (inak by vakcinu prenechali zranitelnym) upozornit ze imunita vznika az 2 tyzdne po druhej !! davke, dovtedy su takmer rovnako nakazitelni ako neockovani. Ciastocna imunita vznika 10-14 dni po prvej nie ihned ked vyjdem z nemocnice po ockovani !
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 206
 2. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 197
 3. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 110
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 69
 5. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 49
 6. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 48
 7. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 42
 8. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 42
 9. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 42
 10. Martin Pilnik: 23 293 675,46 € vyhodil Krajči von oknom odmietnutím hlasu odborníkov na liekovú politiku 37

Rebríčky článkov


 1. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 2. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 3. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 4. Štefan Vidlár: D O J E M
 5. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 6. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 7. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 8. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 9. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 10. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu


Už ste čítali?